Magistrala feroviară Cluj–Oradea avansează pe toate cele patru loturi, iar Ministerul Transporturilor discută cu oficialii europeni trecerea finanțării din împrumut PNRR în grant nerambursabil.
Unul dintre cele mai importante proiecte feroviare din România avansează.
Lucrările pe calea ferată între Cluj-Napoca și Aghireș au ajuns la un stadiu fizic de 70%, anunță marți Horațiu Cosma, secretarul de stat în Ministerul Transporturilor.
Pe 27 martie 2026 a fost emisă autorizația de construire necesară și se poate intra în teren și pe secțiunea defileului dintre Vadu Crișului și Poieni, parte din lotul 3 al căii ferate Cluj-Napoca - Oradea (Episcopia Bihor).
Doi cetățeni din Alba Iulia au furat aproape 36 de metri de șină din comuna Iara.
Un bărbat din Ploscoş a fost prins în flagrant în timp ce fura o şină de cale ferată cu lungimea de 4,5 metri.