Târgul de Carte Gaudeamus revine la Cluj-Napoca

Târgul de Carte Gaudeamus revine la Cluj-Napoca

Cel mai mare târg de carte din Transilvania a revenit în Piața Unirii din Cluj-Napoca pentru ediția cu numărul 24.

Program de vizitare: zilnic, între orele 10.00 și 20.00. Deschiderea oficială a ediției va avea loc miercuri, 9 aprilie, ora 12.00. Președintele de onoare al ediției va fi scriitoarea Laura T. Ilea, conferențiar univ. dr. la Departamentul de Literatură Comparată al Universității Babeș - Bolyai din Cluj-Napoca.

Ediția din acest an a Târgului de Carte Gaudeamus Cluj-Napoca, se va desfășura în incinta a 16 pavilioane expoziționale amenajate în Piața Unirii, în intervalul tradițional al evenimentului, înainte de Sărbătorile Pascale. 56 de standuri, care vor reuni oferta a peste 70 de edituri prestigioase, din țară și de peste hotare - însumând peste 10.000 de titluri - muzică și jocuri educative, îi așteptă pe clujeni și pe oaspeții orașului în cel mai cunoscut și mai accesibil spațiu din inima Clujului.

Programul de evenimente al ediției va prilejui întâlnirea cu numeroși scriitori clujeni, figuri reprezentative ale vieții culturale a urbei și ale literaturii române contemporane. Peste 30 de sesiuni de lansări și prezentări de carte sunt pregătite și vor debuta încă din prima zi, pentru publicul clujean, invitat în spațiul special amenajat în cadrul târgului,cu sprijinul companiei Casa Augustin, partener tradițional.

Pasionații de lectură care nu vor reuși să ajungă în Piața Unirii vor putea urmări în direct pe website-ul gaudeamus.ro și pe pagina de Facebook Radio România Gaudeamus, evenimentele găzduite la această ediție a târgului.

Proiectele speciale marca Gaudeamus Radio România vor continua în acest an și la ediția clujeană. „Invitați de nota 10: Olimpicii României” este unul dintre proiectele reprezentative pentru modul în care postul public de radiodifuziune promovează și sprijină excelența, prin premierea elevilor medaliați la olimpiade și concursuri școlare internaționale. În acest an, șase elevi clujeni vor fi recompensați de Radio România și compania Luna Cleaning din Cluj - sponsor al ediției, cu premii în bani, pentru medaliile obținute pe plan internațional. „Prietenilor” târgului care ne urmăresc și în online, le-am pregătit numeroase concursuri având ca premii cărți oferite de participanții la târg și vouchere oferite de Resturant Shanghai, sponsor al târgului.

 

Comenteaza