Transylvania Open 2021. Alexandra Ignatik a fost eliminată în primul tur al competiției

| Foto: ZIUA de Cluj

Românca a pierdut în fața Lenei Friedsam, scor 7-5, 4-6, 4-6, în urma unei paritde care a durat aproape trei ore.

Venită după două victorii în calificări, Alexandra Ignatik a început bine meciul și și-a adjudecat primul set, 7-5.

Totuși, Lena Anna Friedsam a reușit să revină în setul secund, 6-4 și să trimită partida în decisiv.

La capătul unui set ce a durat mai bine de oră, Igantik a pierdut ultimul game pe propriul serviciu și a cedat în fața jucătoarei din Germania, scor 7-5, 4-6, 4-6.

Pe tabloul de simplu, Mona Barthel s-a impus în fața Annei Bondar, scor 6-3, 7-5, în timp ce perechea Fomina/Yashina a reușit surpriza și a câștigat în fața favoritelor de pe tabloul de dublu Christian/Routliffe, scor 7-5, 5-7, 10-7.

Pe terenul central de la Transylvania Open urmează duelul dintre Lesia Tsurenko și Andreea Prisăcariu, în timp ce pe terenul doi se vor întâlni perechile Cristian/Van Uytvanck și Krunic/Pattinama Kerkhove.