Cod Galben de viscol și ninsoare la Cluj. Rafalele de vânt pot depăși 100 km/h
- Scris de Ziua de Cluj
- 01 Feb 2023, 10:05
- Utile
- Ascultă știrea

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis miercuri, 1 februarie, dimineaţa, o atenţionare nowcasting Cod galben de viscol în zona de munte a judeţelor Maramureş, Cluj şi Bistriţa-Năsăud.
Potrivit meteorologilor, în judeţele Maramureş, Cluj şi Bistriţa-Năsăud, în zona de munte, la peste 1.800 de metri, se vor semnala intensificări ale vântului care vor depăşi la rafală 90 - 100 km/h, viscolind ninsoarea sau spulberând zăpada, determinând scăderea vizibilităţii.
Avertizările de fenomene periculoase imediate (nowcasting) se emit pentru o perioadă de maximum şase ore, precizează ANM.
Informaţiile publicate pe site-ul ZCJ.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislația aplicabilă, doar în limita a 120 de caractere, cu citarea sursei