Conservarea Sălii Polivalente: cu un acoperiş “pentru totdeauna”
- Scris de Luminita Silea
- 29 Noi 2012, 00:15
- Administraţie
- Ascultă știrea

Proiectanţii Polivalentei de peste 7.000 de locuri recomandă administraţiei locale să-şi calculeze foarte bine pretenţiile pe care pentru finalizarea lucrării înainte de lansarea unei noi licitaţii. O sală de sport "verde" şi una cu investiţii pentru publicitate digitală vor aduce beneficii şi vor garanta ca problemele pe care le are stadionul din vecinătate cu mentenanţa să nu se multiplice.
Expertiza finală pentru conservarea lucrărilor la Sala Polivalentă din Cluj, lăsată în paragină la jumătatea lucrărilor încă din primăvară, ajunge la primărie marţi. Primarul Emil Boc a explicat ieri, la solicitarea ZIUA de CLUJ, că administraţia trebuie să monteze un acoperiş peste actuala construcţie, ca să nu rămână "muzeu al antichităţilor". "Expertiza intermediară arată că trebuie conservate lucrările cu un acoperiş, probabil cel din proiect", a afirmat directorul tehnic al Primăriei Cluj-Napoca, Virgil Poruţiu. "Va fi un acoperiş care va fi pentru totdeauna". În ultimă instanţă ce înseamnă conservare? Un acoperiş în primul rând, ca să nu se distrugă ce e acolo. Doar n-o să lăsăm Sala Polivalentă ca muzeu al antichităţilor", a mai subliniat primarul.
Ca să descurce povestea Sălii Polivalente, administraţia locală a cheltuit deja peste 100.000 de lei pe expertize. În vară primăria a contractat un expert din Iaşi (Expert Achiziţii Publice) pe care l-a plătit cu peste 45.000 de lei pentru a desfiinţa oferta asocierii ACI Cluj, SC Grup 4 Instalaţii, Trustul de Instalaţii Montaj Construcţii, Bogart Construct şi DAS Engineering, care avea o decizie favorabilă a instanţei. Primăria a comandat o expertiză care a apreciat drept neconformă oferta ACI după ce asocierea a făcut acelaşi lucru prin instanţă cu oferta CON-A, Plan 3I Ro, Intersport, Nisal şi Dico & Ţigănaş (cei care deţineau contractul), iar comisia de licitaţie a decis anularea procedurii. Autoritatea locală clujeană a mai comandat toamna aceasta o expertiză de 49.000 de lei (realizată de profesorul Cornel Bia) care va fi oglinda lucrărilor realizate şi va dicta soluţiile de conservare a şantierului. La finalul verii, Boc a anunţat că lucrările de la Polivalentă nu vor fi încredinţate ACI, că primăria va rezilia contractul cu CON-A şi că lucrările executate deja vor fi conservate, având în vedere perioada rece. Potrivit datelor furnizate ieri, deocamdată contractul cu CON-A nu a fost reziliat, dar se află în fază finală de semnături în vederea încetării acestuia. Şantierul nu a intrat în conservare pentru că nu este gata noua expertiză, iar noua licitaţie pentru terminarea lucrărilor nu poate încă fi organizată până la lămurirea primelor două aspecte.
Oficiali ai Dico & Ţigănaş, proiectanţii de la Polivalentă, spun că proiectul tehnic a fost predat primăriei, însă fără asistenţa tehnică de execuţie care garantează un obiectiv viabil. "În cazul stadionului, am oferit această asistenţă tehnică de la primul moment, până la finalizarea obiectivului. Noi am predat proiectul în cazul Polivalentei cu fazele de proiect. Aceste servicii nu ar trebuie să lipsească nici din noul contract pentru polivalentă", a menţionat arhitectul Şerban Ţigănaş. Acesta a declarat pentru ZIUA de CLUJ că până în prezent a avut discuţii cu factorul de decizie local doar legate de necesitatea conservării lucrărilor deja executate. "Această conservare se poate face doar în baza unei expertize. Dacă nu se realizează conservarea nu poate fi încheiat contractul de execuţie şi nu se pot da garanţii pe ce s-a executat. Până acum am purtat discuţii cu administraţia legate de protejarea lucrării. S-a discutat şi e bine că se întâmplă. Despre continuarea proiectului nu s-a făcut vorbire şi nici nu ştim exact formula în care primăria îl va continua", a spus arhitectul. "Cred că trebuie evaluată lucrarea, stadiul actual vs. proiectul final. Aceasta trebuie documentată de organizatorii licitaţiei. Administraţia trebuie să-şi calculeze foarte bine ce pretenţii are, standarde şi obiective pentru a face sala de sport o investiţie profitabilă", a apreciat Şerban Ţigănaş. Acesta a adăugat că o sală polivalentă "verde" şi una în care se investeşte pe partea de instalaţii de publicitate digitală garantează primăriei că nu se va confrunta cu aceleaşi dificultăţi pe care Consiliul Judeţean le are în prezent cu asigurarea cheltuielilor de funcţionare a stadionul Cluj Arena, aflat în vecinătatea Polivalentei şi desenat de aceeaşi arhitecţi. "Cu cât primăria acţionează mai repid, cu atât pierderile vor fi mai mici", a concluzionat oficialul Dico & Tigănaş.
Consorţiul condus de ACI a anunţat recent că va decide în perioada următoare dacă va continua în instanţă bătălia pentru construirea obiectivului sau dacă renunţă la şantierul sălii vecine cu stadionul pe care constructorii clujeni şi-au pus deja semnătura. Constructorii au primit răspunsul la plângerea prealabilă prin care aceştia au somat Primăria Cluj-Napoca să renunţe la organizarea unei noi licitaţii pentru Sala Polivalentă. Prin acesta, administraţia şi-a menţinut soluţia privind anularea licitaţiei. Administraţia a anulat la finalul verii licitaţia pentru amenajarea Sălii Polivalente. Această decizie a comisiei de licitaţie a fost o premieră pentru Primăria Cluj-Napoca, având în vedere că aceeaşi comisie a acceptat ofertele CON-A şi ACI, le-a evaluat şi a atribuit contractul către primul dintre cele două consorţii. Primăria a achitat societăţii CON-A o sumă de 37,7 milioane de lei, din totalul de 63,1 milioane de lei, cu taxa pe valoarea adăugată (TVA), cât este valoarea la care s-a contractat Sala Polivalentă. Primăria a încheiat contractul cu societatea CON-A la o valoare de 50,9 milioane de lei, fără TVA, în timp ce societatea ACI a ofertat 91 de milioane de lei, fără TVA, pentru realizarea obiectivului.