News alert Termenul a EXPIRAT! Ce a decis Primăria Cluj-Napoca privind contractul pentru Centura Metropolitană
- Scris de Ziua de Cluj
- azi, 14:34
- Administraţie
- Ascultă știrea
În legătură cu situația contractului centurii metropolitane a Clujului, Primăria Cluj-Napoca face următoarele precizări:
"Marți, 24 februarie 2026, a expirat termenul de 10 zile lucrătoare în care ASOCIEREA DIMEX-2000 COMPANY (Leader), HYDROSTROY AD, INTEGRAL INZENJERING A.D. LAKTASI trebuia să clarifice suspiciunile de fraudă la licitația pentru Centura Metropolitană.
Primăria analizează toate documentele existente, inclusiv ultimul document primit de la firma DIMEX (în 23 februarie) și, în cel mai scurt timp posibil, va lua decizia legală pe care o va anunța public imediat.
Precizăm faptul ca Primăria municipiului Cluj-Napoca a notificat Asocierea cu preaviz pentru denunțarea unilaterală a contractului.
Primăria îi asigură pe toți clujenii de faptul că, indiferent de modul în care va fi soluționată această suspiciune de fraudă, centura metropolitană va fi realizată, cu respectarea cadrului legal.
Precizăm faptul că Primăria nu a achitat nicio sumă de bani către ASOCIEREA DIMEX-2000 COMPANY (Leader), HYDROSTROY AD, INTEGRAL INZENJERING A.D. LAKTASI.
Municipalitatea precizează încă o dată faptul că situația actuală de suspiciune de fraudă la licitație este EXTERNĂ și nu are legătură cu Primăria Cluj-Napoca.
Anexăm ultimele două adrese primite de la firma DIMEX în datele de 13 februarie, respectiv 23 februarie, ca urmare a notificării de denunțare unilaterală a contractului realizată de către Primăria municipiului Cluj-Napoca", se arată într-un comunicat remis de către municipalitatea clujeană.
Centura Metropolitană Cluj (TR 35) traversează o perioadă marcată de controverse juridice care au dus la suspendarea temporară a lucrărilor pe tronsonul al doilea la începutul anului 2026. Contractul de execuție are o valoare de peste 1,1 miliarde de euro. Motivele suspendării: Există suspiciuni de fraudă privind participarea fictivă a unei firme partenere în licitație, fapt care a generat o anchetă penală și dispute în instanță între firmele din asociere.
Proiectul centurii totalizează aproximativ 42 km de drum principal și peste 30 km de drumuri de legătură. Prevede benzi dedicate pentru transportul în comun, piste de biciclete și peste 20 de noduri rutiere.
Pe tronsonul I, lucrările au început în 2024 și s-au concentrat pe realizarea pasajului rutier de 58 de metri pentru accesul la Spitalul Regional de Urgență și lărgirea drumului la 6 benzi. Termenul de finalizare este jumătatea lui 2026. Executant - Viarom Construct (lider) și Electrogrup. Contractul are o valoare de aproximativ 22,4 milioane de euro.











