Unde vor fi acoperite gropile din asfaltul Clujului
- Scris de Luminita Silea
- 21 Mai 2012, 22:58
- Administraţie
- Ascultă știrea

Gropile, craterele sau fisurile de pe 21 de străzi din oraş vor fi acoperite până la finalul acestei săptămâni. Primarul interimar Radu Moisin a confirmat ieri că municipalitatea a dat comandă constructorilor să se ocupe de reparaţii pe arterele de pe "harta gropilor" din oraş, pe care clujenii au făcut-o de la începutul anului.
Plombări sau întreţinere a rosturilor sunt programate pe Aleea Sporturilor, Traian Vuia, Aurel Vlaicu, Oaşului (Valea Chintăului), Bulevardul Muncii, Plopilor, Croitorilor, Cuza Vodă, Fabricii, Teodor Mihali, Bistriţei, Constantin Brâncoveanu, Piaţa Unirii, Moţilor, Calea Mănăştur, Primăverii, Aleea Peana, Observator, Corneliu Coposu, Fântânele, Bulevardul 1 Decembrie 1918. Unele dintre aceste intervenţii au demarat la finalul săptămânii trecute, iar altele sunt în curs. Termenul dat de primărie constructorilor (asocierea Diferit-Kiat Group) pentru lucrările de reparaţii este finalul acestei săptămâni. Primarul Radu Moisin a declarat că respectivele lucrări se ridică la circa 120.000 de lei şi că mai ales în centrul oraşului trebuie finalizate până la începerea Zilelor Municipiului.
Potrivit datelor furnizate de administraţia locală clujeană, anul acesta au demarat şi lucrări de modernizare pentru 16 obiective importante de investiţii - străzi, alei şi trotuare. "Se lucrează deja pe strada Oaşului (Valea Chintăului) şi Calea Borhanciului. De asemenea, s-au demarat procedurile pentru reabilitarea străzilor Eugen Ionescu, Lacu Roşu, Ciocârliei, Bârsei, Tarniţa, Firiza, Mendeleev, Heine, Fântânele, Moldoveanu, Trascăului, Căpitan Gr. Ignat, Zambilei - tronsonul II, alei Parcul Gh. Dima, platforma de acces a Liceului O. Ghibu, trotuare Iazului, trotuare Crinului, trotuare Bună Ziua, alee acces grădiniţa Licurici", a informat Biroul mass-media al primăriei. Respectivele lucrări de asfaltare presupun modernizarea a 185.357 mp de stradă şi o investiţie de aproximativ 46 de milioane de lei.
Primarul Radu Moisin a declarat ieri, în cadrul unei conferinţe de presă, că instituţia intenţionează să demareze lucrări de modernizare pe alte 10 artere din oraş. "La şedinţa Consiliul Local voi supune spre aprobare aceste 10 noi proiecte pentru modernizarea străzilor Lăpuşului, Gh. Pomuţ, Donath, Alexandru Vaida Voievod, Miron Costin, Mihai Românul, Breaza, Povârnişului, Scorţarilor sau a sensului giratoriu din P-ţa 1 Mai", a precizat Moisin. Acesta a adăugat că lucrările presupun reabilitarea a peste 67.000 mp de stradă şi investiţia este de peste 14,3 milioane de lei.
Clujenii au reclamat în ultima lună pe adresa redacţiei existenţa gropilor şi a crăpăturilor din asfalt pe o serie de artere din oraş. "În trafic însă, orice rută ai aborda, prin centru, spre ieşirile din oraş, parcursul este unul demn de Carpat Trophy. Pe Calea Mănăştur, pe Calea Floreşti, pe străzile Memorandumului, Cuza Vodă sau Fabricii asfaltul este într-o stare jalnică. Unde nu sunt gropi şi crăpături, că e plin Clujul? Este invazie", se plângeau cetăţenii în 14 mai. Oficialii primăriei susţineau la acea dată că situaţia este cu mult mai bună decât în luna martie, când oraşul era mult mai plin de cratere.
Potrivit Biroului mass-media al Primăriei Cluj-Napoca, în 2011 consorţiul Diferit-Kiat Group a încasat peste 73,6 milioane de lei, din care partea de întreţinere a totalizat peste 44,2 milioane de lei, iar restul l-au reprezentat lucrările de modernizare. Pentru 2012, constructorii au încasat până în prezent peste 5 milioane de lei, din care pentru lucrările de întreţinere s-au plătit peste 2,3 milioane de lei, iar restul, pentru lucrările de modernizare.
Conform datelor furnizate de constructori, aceştia au mobilizat pe şantierele de pe străzile din oraş peste 160 de oameni (Diferit - 105, Kiat - 63) dar şi peste 100 de utilaje şi autospeciale (Diferit - 76, Kiat - 36).