"Domnişoara Julie", o piesă modernă din secolul 19, în premieră la Teatrul Maghiar

Piesa "Domnişoara Julie, scrisă de dramaturgul suedez August Strindberg, în anul 1888, va avea premiera pe 6 martie, de la ora 20, la Teatrul Maghiar din Cluj-Napoca.

"Având în vedere faptul că în anul acesta comemorăm centenarul morţii scriitorului August Strindberg, Uniunea Teatrelor din Europa (UTE) consideră 2012 un an Strindberg", a anunţat András Visky, directorul artistic al teatrului.

Felix Alexa, regizorul piesei, a dezvăluit faptul că spectacolul începe cu mirosuri reale de bucătărie, aducând elemente concrete ale unei vieţi, însă în urmă depăşeşte realismul.

"Tensiunea creşte încet, ajungând la stări extreme, trăim într-o lume încărcată de tensiuni, piesa lui Strindberg devine foarte actuală şi în acest sens. Strindberg nu scria pentru timpul său. A trebuit să treacă aproape două decenii de la apariţia piesei ca ea să poate fie prezentată la teatru. Chiar şi atunci, s-a folosit o variantă cenzurată, însă la spectacolul din Cluj, publicul va putea să audă textul întreg", a mai spus regizorul.

Din distribuţia piesei fac parte actorii Anikó Pethő, Zsolt Bogdán şi Emőke Kató.

 

 

Etichete
Comenteaza