S-a terminat Festivalul Stage de la Cluj. Cine a câștigat premiile

S-a terminat Festivalul Stage de la Cluj. Cine a câștigat premiile

Premiile Stage International Youth Theater Festival au fost decernate la Casa Radio din Cluj-Napoca.

Juriul reprezentat de Radu Țuculescu, Ionică Pop, Pavel Azap, Rodica Tulbure a desemnat câștigătorii ediției a X-a a Festivalului Stage. Marele premiu a fost acordat trupei Labirint, de la Colegiul Național G. Coșbuc din Motru, coordonator Rodica Păuna, pentru piesa ”Regele moare”, de Eugen Ionescu.

Buletin de Mănăștur, prin Mihai Armanca, a oferit premiul special pentru ”Creație literară originală pentru liceeni trupei Genesis, Palatul Copiilor Cluj, pentru piesa colectivă „Povești cu pești”. La ediția a X-a a Festivalului Internațional de Teatru pentru Liceeni au participat 107 elevi, din trei țări.

Parteneri instituționali au fost Inspectoratul Școlar Județean, Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară, Colegiul Tehnic Raluca Ripan, Colegiul Tehnic de Transporturi, Colegiul Economic Iulian Pop, toate din Cluj-Napoca

Premii spectacole:
Premiul I – Genesis, Palatul Copiilor Cluj, piesa ”Povești cu pești”, creatie colectiva Genesis
Premiul II – Ghioceii, IP Gimnazial Mingir, raiul Hâncești, Republica Moldova, piesa „Dănilă Prepeleac” adaptare după Ion Creangă
Premiul III – Aletheia, Colegiul Romano- Catolic Sfântul Iosif, București, piesa „Oscar și tanti Roz”, G. Schmitt

Premiul Radio, Ghioceii, IP Gimnazial Mingir, raiul Hâncești, Republica Moldova, piesa “Dănilă Prepeleac”, adaptare dupa Ion Creangă

Premiul pentru regie - Mihail Sîrbu, coordonator Ghioceii, IP Gimnazial Mingir, raiul Hâncești, Republica Moldova, piesa „Dănilă Prepeleac”, adaptare după Ion Creangă

Cel mai bun rol feminin principal
Locul I – Ilona Dănilă, Katharsis antic, Colegiul Național A. T. Laurian, Botoșani
Locul II – Cătălina Varaniță - Ghioceii, IP Gimnazial Mingir, raiul Hâncești, Republica Moldova
Locul III – Denisa Antonia - Șerban, Aletheia, Colegiul Romano- Catolic Sfântul Iosif, București

Cel mai bun rol feminin secundar
Locul I – Ema Sîntămărian, Genesis, Palatul Copiilor Cluj
Locul II – Alisa Răduțu - Labirint, Colegiul Național George Coșbuc, Motru
Locul III – Anasztazia Koteles - Tincart, Liceul Teoretic Nicolae Jiga, Tinca

Premiul special al juriului: Monica Iorga, Labirint, Colegiul Național George Coșbuc, Motru

Cel mai bun rol masculin principal
Locul  I – Patrick Bucsko - Tincart, Liceul Teoretic Nicolae Jiga, Tinca
Locul II – Sergiu Vîzdoagă – Ghioceii, IP Gimnazial Mingir, raiul Hâncești, Republica Moldova
Locul III – Andrei Teodor Stârcea – Aletheia, Colegiul Romano- Catolic Sfântul Iosif, București

Cel mai bun loc masculin secundar
Locul I – Dan Pravednîi – Ghioceii, IP Gimnazial Mingir, raiul Hâncești, Republica Moldova
Locul II – Alexandru Ion – Aletheia, Colegiul Romano- Catolic Sfântul Iosif, București
Locul III – Cătălin Mihali – Tincart, Liceul Teoretic Nicolae Jiga, Tinca

Premiul special pentru promovarea literaturii antice, Katharsis antic, Colegiul Național A. T. Laurian, Botoșani

Premiul special pentru spectacol: Art House Karev, Macedonia de Nord

⇒ Dacă ţi-a plăcut articolul, urmăreşte ZCJ.RO pe FACEBOOK

Loading...
loading...
Comenteaza