Echipa Rusiei se retrage de la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică, organizată la Cluj-Napoca
- Scris de Ziua de Cluj
- azi, 14:48
- Sport
- Ascultă știrea
Decizia vine în urma anunțului lui Emil Boc, cel care a susținut că în cadrul competiției nu va fi afişat steagul și nu se va intona imnul Rusiei.
După ce autoritățile de la Moscova au criticat în termeni dur anunțul primarului de la Cluj-Napoca, Federaţi Rusă de Gimnastică a decis să retragă echipa națională de la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică. La baza deciziei luate de forul rus stau "încălcări grave ale regulilor de competiţie din partea organizatorilor".
"Organizatorii ne-au informat verbal că steagul naţional al Federaţiei Ruse nu va fi arborat în arenă şi că imnul naţional nu va fi intonat în cazul victoriilor gimnastelor ruse. Aceasta reprezintă o încălcare directă a deciziei din luna mai a Comitetului Executiv al Federaţiei Internaţionale de Gimnastică, în temeiul căreia gimnastelor ruse li s-au restabilit pe deplin drepturile.
De asemenea, acest lucru este o încălcare a Cartei Federaţiei Mondiale de Gimnastică şi a prevederilor actualizate ale Cartei Olimpice, menite să protejeze sportul şi sportivii de orice presiune externă de natură politică, statală, socială sau economică.
Echipa noastră naţională este întotdeauna pregătită să participe la competiţii în care sunt respectate cerinţele Federaţiei Mondiale de Gimnastică", a transmis Linar Ginatullin, purtătorul de cuvânt al departamentului de gimnastică ritmică al Federaţiei Ruse de Gimnastică, potrivit news.ro.
În data de 18 mai, Comitetul Executiv al Federaţiei Mondiale de Gimnastică a decis să ridice restricţiile impuse anterior sportivilor ruşi, permiţându-le să concureze la nivel internaţional sub steagul Rusiei.
Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică se desfășoară la Cluj-Napoca, în perioada 26-28 iunie 2026.











