Aur, argint și bronz pentru studenții UBB la Olimpiada Balcanică Studențească de Matematică 2026
- Scris de Ziua de Cluj
- azi, 16:42
- Educaţie
- Ascultă știrea
Studenții Facultății de Matematică și Informatică a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca au obținut cinci medalii – una de aur, două de argint și două de bronz – la Olimpiada Balcanică Studențească de Matematică (SEEMOUS) 2026, desfășurată în perioada 3–8 martie, în Pafos (Cipru).
În urma acestor rezultate, echipa UBB s-a clasat pe locul al IV-lea în clasamentul pe echipe, într-o competiție care a reunit aproximativ 100 de studenți de la universități din Europa de Sud-Est și din regiune.
Competiția din acest an a fost organizată de Cyprus Mathematical Society (CMS) în colaborare cu Mathematical Society of South-Eastern Europe (MASSEE) și a reunit reprezentanți ai universităților din Albania, Bulgaria, Cipru, Grecia, Macedonia de Nord, România, Serbia și Turkmenistan.
Lotul Universității Babeș-Bolyai, coordonat de drd. Robert Pop, a fost format din cinci studenți ai Facultății de Matematică și Informatică, toți fiind recompensați cu medalii:
· Rogozsan Robert (Inteligență Artificială, anul I, linia engleză) – medalie de aur
· Benedek Márton (Matematică-Informatică, anul II, linia maghiară) – medalie de argint
· Săveanu Petru (Inteligență Artificială, anul II, linia engleză) – medalie de argint
· Bischin Daniel (Informatică, anul I, linia engleză) – medalie de bronz
· Gábor Ferenc (Matematică-Informatică, anul I, linia maghiară) – medalie de bronz
„Rezultatele obținute de studenții noștri la Olimpiada Balcanică Studențească de Matematică confirmă încă o dată nivelul ridicat al educației și cercetării din cadrul Facultății de Matematică și Informatică. Performanțele lor demonstrează că UBB continuă să formeze tineri capabili să concureze și să exceleze la nivel internațional în domenii fundamentale pentru dezvoltarea societății bazate pe cunoaștere. Îi felicit pe studenți și pe coordonatorii lor pentru aceste rezultate remarcabile și pentru modul în care reprezintă universitatea și România în competițiile academice internaționale”, afirmă rectorul UBB, prof. univ. dr. Daniel David.
Pregătirea echipei s-a desfășurat sub coordonarea drd. Robert Pop, cu sprijinul dr. Lukács Andor.











