Ministerul Educației: Titularizarea se organizează conform procedurilor anunțate/ Vezi lista candidaților înscriși în Cluj și câte posturi se scot la concurs

Ministerul Educației: Titularizarea se organizează conform procedurilor anunțate/ Vezi lista candidaților înscriși în Cluj și câte posturi se scot la concurs

Examenul național de Titularizare se organizează în acest an conform procedurilor cunoscute și anunțate, a precizat luni Ministerul Educației și Cercetării.

Potrivit ministerului, posibila modificare a examenului de Titularizare în anii următori este o propunere de viziune din cadrul Raportului de diagnostic al educației și cercetării din România, prezentat de ministrul Daniel David.

''Propunerea urmează să fie discutată cu partenerii de dialog social și potențial implementată în urma acestor discuții. Procedura de Titularizare este gândită pentru a facilita intrarea și păstrarea profesioniștilor de calitate în sistem'', arată sursa citată.

Ministerul precizează că, în ceea ce privește evaluarea cadrelor didactice la 5 ani, parte din același proces propus spre analiză, modul în care a fost gândită această evaluare nu presupune ca profesorii să mai susțină încă o dată un examen de Titularizare. Propunerea este ca, la 5 ani, să se facă o evaluare sumativă, care să vizeze atingerea standardelor minimale.

''Această evaluare include feedbackul de la director, de la colegi și de la beneficiari. În cazul în care se constată faptul că standardele minimale nu sunt atinse, într-un interval de 2 ani, profesorul intră în programe de training, de dezvoltare profesională și/sau în programe remediale. Dacă după cei 2 ani nu atinge standardele minimale, atunci trece de pe poziția de angajat pe perioadă nedeterminată pe cea de angajat pe perioadă determinată'', menționează reprezentanții Ministerului Educației și Cercetării.

Totodată, MEC atrage atenția că nu este vorba de a regândi și a susține din 5 în 5 ani examene naționale pentru posturile respective, nici de pierderea posturilor pe perioadă nedeterminată pe care profesorii le au acum. 

Titularizare 2025 în Cluj

În județul Cluj examenul de Titularizare se organizează în șase centre, în funcție de discipline. În acest an, numărul posturilor scoase la concurs în unităţile de învăţământ preuniversitar din județ este de 2.102, dintre care 230 de posturi sunt pentru angajare în învățământ pe durată nederminată.

Probele practice și inspecțiile speciale la clasă încep pe 30 mai și țin până pe 27 iunie. Proba scrisă se desfășoară pe 15 iulie.

Lista actualizată a candidaților înscriși la concurs în județul Cluj

Titularizarea este examenul de angajare pe o perioadă nedeterminată într-o școală. Pentru a se titulariza – deci pentru a se angaja pe o perioadă nedeterminată – profesorii trebuie să obțină minimum nota 7 atât la examenul scris, cât și la inspecția la clasă în profilul postului. Pentru a deveni suplinitor – deci pentru angajarea pe perioadă determinată – candidații trebuie să obțină minimum nota 5 atât la proba scrisă, cât și la inspecție.

 

 

Comenteaza