Stare de asediu în Istanbul. Proteste violente şi sute de arestări

Stare de asediu în Istanbul. Proteste violente şi sute de arestări
| Foto: Dilara Senkaya/Reuters, via https://www.aljazeera.com/news

Autoritățile din Turcia au desfășurat peste 42.000 de ofițeri de poliție în tot orașul după ce au interzis protestele în Piața Taksim.

Poliția din Istanbul a folosit gaze lacrimogene și gloanțe de cauciuc pentru a dispersa protestatarii care au încercat să spargă o baricadă pentru a ajunge în Piața Taksim a orașului, sfidând interzicerea mitingurilor de 1 Mai.

Ministrul turc de Interne Ali Yerlikaya a declarat că 210 de persoane au fost arestate miercuri, când guvernul turc a desfășurat 42.000 de ofițeri de poliție pentru a bloca accesul în piață. Presa internaţională a transmis scenele violente din Istanbul la mitingurile de 1 mai. Președintele turc Recep Erdogan a repetat și ieri că nu e permis niciun fel de protest în Piața Taksim de 1 Mai.

Scutierii au folosit miercuri tunuri de apă pentru a dispersa protestatarii, iar în mai multe părți ale Istanbulului au izbucnit încăierări între poliție și activiști de stânga, care încercau să ajungă la protest, a transmis agenţia Aljazeera.

În 2023, Curtea Constituțională de vârf a Turciei a decis că închiderea Pieței Taksim pentru proteste a fost o încălcare a drepturilor cetățenilor. Piața a fost un teren de miting pentru sărbătorile de Ziua Mai până în 1977, când cel puțin 34 de persoane au fost ucise în timpul demonstrațiilor. Autoritățile l-au deschis din nou în 2010, dar a fost închis din nou după protestele din 2013.

Comenteaza