Schimbare la vârful Justiției: Cristina Chiriac, propunerea pentru Parchetul General. Cerbu – șef la DNA, Miron – la DIICOT
- Scris de Ziua de Cluj
- azi, 17:39
- Justiţie
- Ascultă știrea
Ministrul Justiției, Radu Marinescu, a anunțat luni, 2 martie 2026, nominalizările pentru conducerea marilor parchete din România, după finalizarea interviurilor susținute de candidați.
Propunerile urmează să fie transmise Secției pentru procurori a Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) pentru aviz consultativ, iar ulterior vor fi înaintate președintelui Nicușor Dan, pentru numire.
Pentru funcția de procuror general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, ministrul a propus-o pe procurorul Cristina Chiriac, în prezent șefa DNA Iași.
În motivarea propunerii, ministrul a invocat experiența profesională vastă a acesteia, activitatea managerială din cadrul DNA, precum și o viziune clară asupra rolului conducerii Ministerului Public. Potrivit evaluării făcute de Ministerul Justiției, Cristina Chiriac a demonstrat capacitatea de a integra instrumente moderne în activitatea de urmărire penală, de a promova strategii orientate spre eliminarea beneficiilor economice ale infracțiunilor de corupție și de a consolida independența operațională a procurorilor, conform Mediafax.
Pentru funcția de adjunct al procurorului general a fost propus actualul șef al DNA, Marius Voineag. Ministrul a evidențiat experiența sa în funcții de conducere – inclusiv la DNA, DIICOT și la Parchetul General – precum și implicarea în anchete complexe și promovarea principiului „follow the money” în recuperarea prejudiciilor.
La conducerea Direcția Națională Anticorupție (DNA) a fost propus procurorul Ioan-Viorel Cerbu, actual adjunct al instituției. Acesta este descris drept un magistrat cu o experiență solidă atât în activitatea de execuție, cât și în cea managerială, cu o viziune orientată spre eficientizarea luptei împotriva corupției și consolidarea politicilor de resurse umane.
Pentru cele două funcții de procuror-șef adjunct al DNA au fost propuși:
- Marinela Mincă, actual șef al secției judiciare a DNA, apreciată pentru accentul pus pe managementul resurselor umane, transparență și consolidarea culturii organizaționale bazate pe integritate;
- Marius-Ionel Ștefan, șeful DNA Pitești, cu 17 ani vechime în magistratură, remarcat pentru experiența în instrumentarea cauzelor complexe de corupție și pentru o abordare managerială orientată spre eficiență și coeziune internă.
Pentru funcția de procuror-șef al Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT) a fost propus procurorul Codrin-Horațiu Miron, actual șef al DIICOT Timișoara. Acesta a prezentat un proiect de management axat pe prioritizarea cauzelor cu impact major – droguri, trafic de persoane, criminalitate informatică și macro-criminalitate economico-financiară – și pe consolidarea recuperării produsului infracțional.
Pentru funcțiile de procuror-șef adjunct al DIICOT au fost propuși:
- Alex-Florin Florența, actual procuror general al României, care a susținut consolidarea capacității instituționale a DIICOT și aplicarea consecventă a măsurilor asigurătorii în cauzele cu componentă patrimonială;
- Gill-Julien Grigore-Iacobici, procuror în cadrul Parchetului Curții de Apel Constanța, care a pus accent pe planificare strategică, digitalizare și cooperare eficientă între structurile de parchet.
Care sunt pașii următori
Propunerile vor fi transmise Secției pentru procurori a CSM pentru emiterea unui aviz consultativ motivat, în termen de 30 de zile, conform Legii nr. 303/2022.
În cazul unui aviz pozitiv, ministrul Justiției trimite nominalizările către președintele României pentru numire. Dacă avizul este negativ, ministrul poate organiza un nou interviu cu respectivul candidat și poate menține sau retrage propunerea, declanșând o nouă procedură de selecție în maximum 60 de zile.
Președintele României poate refuza motivat numirile, însă este obligat să facă publice motivele refuzului. Decretul de numire sau refuzul motivat trebuie emis în cel mult 60 de zile de la primirea propunerilor.
Mandatele șefilor marilor parchete sunt de trei ani, cu posibilitatea reînnoirii o singură dată.











