Lista completă a candidaţilor clujeni pentru parlament. VOTEAZĂ-ŢI FAVORIŢII
- Scris de Ziua de Cluj
- 31 Oct 2012, 12:25
- Politica
- Ascultă știrea
Toți oamenii politici clujeni care intră în cursa electorală pentru parlamentarele din 9 decembrie 2012 și-au depus, până ieri, candidaturile la Biroul Electoral Județean. În vederea înregistrării candidaturilor, fiecare candidat a depus la BEJ patru dosare, fiecare cuprinzând documentele prevăzute de art. 29 ind. 1 lit. a-f din Legea 35/2008, modificată, iar în fiecare dintre cele 4 dosare câte un exemplar original al listei susţinătorilor.
Aşadar, cer votul clujenilor reprezentanţi ai şapte partide sau formaţiuni politice, USL, ARD, UDRM, PPDD, PRM, PPMT, PEC, respectiv un independent.
În Colegiul I Senat se vor întâlni nume grele: sindicalistul Mircia Giurgiu, fostul preşedinte al Consiliului Judeţean Alin Tişe, fostul consilier prezidenţial Eckstein-Kovacs Peter şi fostul primar Gheorghe Funar.
Lupte încinse se vor da şi în alte colegii clujene, spre exemplu în Colegiul 9 Deputaţi, unde fostul vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Alexandru Coroian se va lupta cu soţia actualului şef al judeţului, Elena Uioreanu, sau în Colegiul 3 Deputaţi, unde Aurelia Cristea va încerca să îl devanseze pe actualul deputat PDL Petru Călian.
PUTEŢI VOTA CANDIDAŢII PREFERAŢI. CLICK PE SONDAJUL DE MAI JOS
ALEGERI VIRTUALE: Tu cu cine ai VOTA la CLUJ ca să te reprezinte în PARLAMENT?
Iată cine candidează:
SENAT
Colegiul 1 Senat
(Zorilor - Mănăştur - Grigorescu)
Giurgiu Mircia - USL
Tişe Alin-Păunel - ARD
Eckstein-Kovacks Peter - UDMR
Vekov Karoly Janos -PPMT
Ţăgorean Iuliu Mirel - PPDD
Funar Gheorghe - PRM
Colegiul 2 Senat
(Gheorgheni- Andrei Mureşanu - Mărăşti - Între Lacuri - Someşeni - Dâmbu Rotund - Gruia)
Laszlo Attila - UDMR
Călin Ovidiu Vasile - ARD
Rădulescu Şerban - USL
Gergely Balazs - PPMT
Dănilă Augustin - PPDD
Avram Ioan- PRM
Colegiul 3 Senat
(Dej - Gherla - Câmpia Turzii)
Nicoară Marius-Petre - USL
Moldoveanu Ramon - ARD
Lorinczi Zoltan-Laszlo - UDMR
Bitay Levente-Ladislau - PPMT
Ianchis-Gheţe Iulia Ligiana - PPDD
Danciu Ion Pavel - PRM
Colegiul 4 Senat
(Turda - Huedin - Zona de Munte)
Cordoş Alexandru - ULS
Haiduc Ioan Cristian - ARD
Vakar Istvan-Valentin - UDMR
Szasz Peter-Zsolt - PPMT
Niculescu Ioan - PPDD
Iurian Mihai - PRM
CAMERA DEPUTAŢILOR
Colegiul 1 Camera Deputaţilor
(Mănăştur - Grigorescu)
Oros Adrian - USL
Papahagi Adrian - ARD
Alexa Liviu - INDEPENDENT
Olah Emese - UDMR
Ilyes Szilard Zoltan - PPMT
Ţermure Alexandru - PPDD
Nicoară Dan- PRM
Colegiul 2 Camera Deputaţilor
(Mănăştur - Zorilor)
Cătăniciu Steluţa - USL
Buda Daniel- ARD
Peter Istvan - UDMR
Matis Jeno - PPMT
Platon Mihai Ionuţ - PPDD
Maja Cornel - PRM
Colegiul 3 Camera Deputaţilor
(Gheorgheni - Andrei Mureşanu)
Cristea Aurelia - USL
Călian Petru - ARD
Csoma Botond - UDMR
Sandor Krisztina - PPMT
Crişan Rozalia - PPDD
Ciorca Ioan - PRM
Colegiul 4 Camera Deputaţilor
(Mărăşti - Între Lacuri - Someşeni - Dâmbul Rotund - Gruia)
Popa Irimie - USL
Gurzău Adrian- ARD
Kinizsi Zoltan - UDMR
Soos Sandor Laszlo - PPMT
Letfalvi Hunor - PPDD
Conţ Ioan - PRM
Colegiul 5 Camera Deputaţilor
(Gherla)
Zlati Radu - USL
Gheorghiu Felicia - ARD
Torok Balint - UDMR
Filep Alexandru - PPMT
Kepiro Vasile - PPDD
Toderici Valeri - PRM
Hangan Marius Florin - PER
Colegiul 6 Camera Deputaţilor
(Dej)
Itu Cornel - USL
Suciu Mihaela-Rodica - ARD
Szasz Stefan-Rudolf - UDMR
Gîdar Petre - PPDD
Hitian Nicolae - PRM
Colegiul 7 Camera Deputaţilor
(Câmpia Turzii)
Ivan Ilarie - USL
Rusu Rareş Stelian - ARD
Hegedus Csilla - UDMR
Moldvoy Ákos - PPMT
Moldovan Ioan - PPDD
Tulai Alexandru - PRM
Colegiul 8 Camera Deputaţilor
(Turda)
Grumaz Vasile-Tudor - USL
Irimie Vicenţiu-Mircea - ARD
Balogh Andras - UDMR
Nemeş Lucian Bogdan - PPDD
Zmolea Dan-Vasile - PRM
Colegiul 9 Camera Deputaţilor
(Zona de Munte)
Uioreanu Elena-Ramona - ULS
Coroian Alexandru- ARD
Okos-Rigo Denes - UDMR
Costea Sorin - PPDD
Dima Alexandru - PRM
Colegiul 10 Camera Deputaţilor
(Huedin)
Horvath Leonard Arthur -USL
Rădoiu Leş Gabriela Angela - ARD
Mate Andras-Levente -UDMR
Szocs Sandor Attila - PPMT
Igna Liviu Sorin - PPDD
Sopon Cristian- PRM
Dintre cei 10 deputaţi şi patru senatori pe care îi va da Clujul, doar opt candidaţi pentru camera inferioară a Parlamentului României şi doi pentru cea superioară ar putea fi siguri de victorie numai pe baza voturilor exprimate în colegiile uninominale din judeţ. Restul trebuie să aştepte redistribuirea de la nivel naţional.
Citeşte mai multe despre cum funcţionează alegerile parlamentare, dar şi o simulare a rezultatelor votului politic AICI.