Rogobete vrea un sistem unic în sănătate: Prea mulţi ani la rând în România s-a vorbit despre privat versus public

Rogobete vrea un sistem unic în sănătate: Prea mulţi ani la rând în România s-a vorbit despre privat versus public

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a declarat miercuri că prea mulţi ani la rând în România s-a vorbit despre sistemul de sănătate privat versus sistemul de sănătate public şi crede că e un moment bun să discutăm despre un singur sistem de sănătate.

Ministrul Sănătăţii a anunţat că un prim parteneriat între cele două componente, privat și public, va fi lansat în această toamnă şi se va focusa în special pe zona de screening.

„Prea mulți ani la rând în România s-a vorbit despre sistemul de sănătate privat versus sistemul de sănătate public. Eu cred că e un moment bun să discutăm despre un singur sistem de sănătate, în care cele două componente, privat și public, își dau mâna și continuă parteneriate importante pentru sănătatea oamenilor. Primul parteneriat de acest gen va fi lansat sperăm în această toamnă și se va focusa în special pe zona de screening, în care atât infrastructura din unitățile private și infrastructura din unitățile publice va fi folosită la maxim pentru a putea ajuta cât mai mulți pacienți cu diagnostice precoce”, a declarat ministrul Alexandru Rogobete, în cadrul lansării unui nou studiu din seria de cercetări dedicate unui sistem de sănătate mai transparent, mai eficient şi mai orientat spre nevoile reale ale pacienţilor: „Analiza performanţei economice şi operaţionale în sistemul de sănătate”, potrivit Agerpres.

Ministrul a precizat că primul parteneriat de acest gen va fi lansat, speră, în această toamnă şi se va focusa în special pe zona de screening, în care atât infrastructura din unităţile private cât şi infrastructura din unităţile publice va fi folosită la maximum pentru a putea ajuta câţi mai mulţi pacienţi cu diagnostice precoce.

„O parte importantă din reformele care au fost prezentate în această săptămână, în cadrul conferinței de presă de la Guvern, au în spate analizele pe care dumneavoastră le-ați lucrat și ni le-ați pus la dispoziție tocmai pentru a putea lua decizii în cunoștință de cauză, decizii care se bazează pe cifre, pe realități, realități pe care o parte dintre oameni le cunosc pentru că le simt din păcate în fiecare zi în multe unități sanitare din România”, a mai spus ministrul Alexandru Rogobete.

Comenteaza