“Animalul” a făcut prima victimă: Astra, îngenuncheată în Gruia

“Animalul” a făcut prima victimă: Astra, îngenuncheată în Gruia
CFR a păşit cu dreptul în sezonul în care şi-a propus un nou event. Formaţia lui Jorge Costa a trecut cu 2-0 de Astra Ploieşti şi s-a anunţat ca una dintre favoritele la titlu.
Adaugă ZCJ.ro ca sursă preferată în Google

Sougou şi Diogo au punctat pentru un succes facil în faţa Astrei după două reprize pe care CFR le-a controlat de la un capăt la celălalt. În afara golurilor, "feroviarii" şi-au mai creat o sumedenie de ocazii de a înscrie.

După o vară în care au excelat în pregătiri, a sosit şi momentul adevărului pentru oamenii "Animalului" Jorge Costa. Trupa clujeană a primit vizita echipei Astra Ploieşti, formaţie cu ambiţii europene. Cu un antrenor tânăr care a reuşit să strângă echipa în jurul său, în postura lui Tibor Selymes, ploieştenii s-au prezentat la meci cu intenţia clară de a nu pierde. De partea cealaltă, gazdele nu concepeau un alt rezultat în afara unei victorii, Paszkany punând presiune înaintea debutului de campionat, transmiţându-i lui Costa să câştige 15 puncte din 15 posibile în primele cinci jocuri.

Astra a început curajos meciul şi a avut două tentative de a deschide scorul. Mai întâi senegalezul N'Doye a încercat poarta de la mare distanţă (3), iar apoi Miranda a ratat reluarea în plasă, din câţiva metri, după o centrare recepţionată de la Strătilă (11). Elevii lui Costa şi-au adus aminte că au de onorat o promisiune, aceea de a face uitată impresia proastă din sezonul trecut, şi au replicat imediat, pe contraatac, dar Kapetanos nu a găsit poarta (11). Gazdele au apăsat pedala de acceleraţie şi au izbutit să înscrie prin Sougou, care l-a executat cu un voleu spectaculos pe Lungu (15). Până la pauză, cele două formaţii şi-au mai trecut în cont câte o ocazie. Kubala a preluat un balon în careu, dar a şutat peste, din poziţie foarte bună, iar Renan şi-a încercat tirul de la marginea careului, însă mingea nu a prins spaţiul porţii.

La revenirea de la cabine, ploieştenii au intrat mai hotărâţi pe teren, cu intenţia vădită de a restabili egalitatea pe tabelă, însă tot clujenii au fost mai periculoşi. Marcatorul din prima repriză, Sougou, a fost aproape de a-şi trece în cont dubla, dar a tras în bară, din centrul careului, după o centrare primită de la Renan (60). Astra s-a străduit să revină, a alergat mult, a urcat în atac, însă majoritatea acţiunilor s-au oprit undeva la 25 de metri de poarta lui Nuno Claro. Apoi gazdele au lovit decisiv: Renan a executat un corner din dreapta, Sougou a deviat cu capul până la Diogo, iar fundaşul CFR-ului a reluat în poartă (70). Reuşita a turnat plumb în ghetele ploieştenilor, incapabili să mai poată schimba soarta meciului. CFR a debutat "ca din tun" în noul sezon, iar sâmbătă va merge la Târgu-Mureş pentru duelul cu trupa lui Sabău. "Moţul" s-a aflat aseară, în Gruia, pentru a-şi spiona adversara.

Mureşan a luat banderola

În absenţa căpitanului tradiţional Ricardo Cadu, CFR-ul i-a predat banderola lui Gabi Mureşan în meciul cu Astra Ploieşti. În această vară, Mureşan a fost aproape de o despărţire de formaţia din Gruia, aflându-se în conflict cu conducerea clubului la un moment dat, din cauză că a refuzat micşorarea salariului cu 25%. Ulterior, lui Mureşan i s-a propus un transfer în China, dar fotbalistul a refuzat.

 

CFR Cluj - Astra Ploieşti 2-0 (1-0)


Stadion: "Dr. Constantin Rădulescu" Spectatori: 6.000
Au marcat: Sougou (15), Diogo (70)

CFR CLUJ: Claro - Lionn, Diogo, Rada Camora - Peralta, Mureşan, Garcia - Sougou (89, Hora), Kapetanos (65, Bud) , Bastos (73, Nicoară). Antrenor: Jorge Costa

ASTRA PLOIEŞTI: Lungu - Mihalache, Miguel, Goian, Sousa - Strătilă, N'Douye, Kubala (78, Takayuki), Matei (25, Tigoianu, 86, Rusu) - Fatay, Miranda. Antrenor: Tibor Selymes

Cartonaşe galbene: Rada (43), Claro (66) / N'Doye (43), Goian (74)

Au arbitrat: Alexandru Deaconu (Bucureşti), Adrian Vidan (Bucureşti), Radu Ghinculeac (Bucureşti)

 

 

Comenteaza
Maintained by Burzcast and Burzcast Media .