Tensiune, goluri şi decizii controversate în Gruia, la CFR-Vaslui
- Scris de Catalin Suciu
- 20 Sep 2011, 01:26
- Sport
- Ascultă știrea

Cadu a deschis scorul, din penalty, iar Weldon şi-a confirmat statutul de golgheter, înscriind din nou, după ce a reuşit să facă acelaşi lucru şi în urmă cu o etapă, pe terenul Oţelului. CFR Cluj se anunţă una dintre candidatele cu şanse reale la titlul de campioană în acest sezon.
CFR Cluj şi Vaslui sau duelul celor mai în formă echipe din Liga I, astfel se putea caracteriza confruntarea dintre "feroviari" şi moldoveni. Şi cele două combatante au arătat că ştiu să joace fotbal. CFR Cluj a început în forţă, năpustindu-se din primul minut spre poarta adversă. Weldon a ratat reluarea, iar moldovenii au replicat imediat, pe un contraatac condus de Adailton şi finalizat de Zmeu, cu un şut în blocaj (min. 2). Adailton şi-a încercat şansa de la distanţă, dar mingea a trecut alături, iar Wesley a ieşit la rampă, după ce a expediat un balon spre poarta lui Beto, dar "feroviarii" au deviat mingea în corner.
S-a jucat într-un ritm alert şi publicul s-a ridicat în picioare la "foarfeca" lui Diogo, execuţie ce a trecut puţin alături (9). Apoi, scandalul dintre cele două conduceri iscat în ultima săptămână şi-a pus amprenta şi asupra fotbaliştilor. Beto s-a ciocnit cu Wesley şi a părăsit terenul de joc accidentat, dar tensiunea a atins cote maxime după ce Weldon s-a prăbuşit în careu, într-un duel cu Farkas, iar centralul a lăsat jocul să continue (25). Bastos şi Sînmărtean au mai consemnat alte două ocazii. Primul a tras de la 17 metri, puţin pe lângă poarta lui Cerniauskas (28), iar Sînmărtean a trecut ca prin brânză prin defensiva gazdelor, a şutat la colţul lung, dar Mincă a respins (38).
Risipa de energie din prima parte nu a fost resimţită de cele două echipe, jocul continuând să fie alert şi în actul secund. CFR-ul a forţat deschiderea scorului, însă oaspeţii au fost mai periculoşi, având în prim plan un trio de excepţie: Adailton - Wesley - Sînmărtean. Ultimul a centrat din stânga, iar Wesley a ratat cu puţin o deviere care ar fi schimbat scorul de pe tabelă (57). Gazdele au încercat să redreseze situaţia, au început să preseze, iar Hizo şi-a ieşit din fire la deciziile centralului Augustus Constantin, fiind trimis în tribune. Pe fondul unui hazard ce părea să se instaureze pe suprafaţa de joc, Weldon ar fi putut deveni eroul serii, însă a reluat cu capul peste poartă o centrare primită de la Panin (66). Sougou a luat o acţiune pe cont propriu, a pătruns în careu şi a căzut lângă Balauru, iar Constantin a dictat, uşor, lovitură de pedeapsă. Cadu a transformat (71) fără probleme, iar CFR-ul s-a descătuşat. Renan a centrat din dreapta, Weldon a plonjat şi s-a revanşat pentru ratarea de mai devreme, făcând 2-0 (73).
Oaspeţii, cu un ultim suflu, au încercat să reintre în joc, însă oboseala şi-a spus cuvântul. La fel ca şi sezonul trecut, vasluienii pleacă învinşi din Gruia, care pare să fi devenit un tărâm interzis pentru echipa lui Porumboiu.
CFR CLUJ - FC VASLUI 2-0 (0-0)
Stadion: "Dr. Constantin Rădulescu", Spectatori: 8.000
Au marcat: Cadu (71), Weldon (73)
CFR Cluj: Beto (22, Mincă) - Panin, Cadu, Diogo, Camora - Bastos, Celestino, Renan - Sougou, Weldon (89, Kivuvu), Ronny (63, De Zerbi)
Antrenor: Jorge Costa
FC Vaslui: Cernuiauskas - Milanov, Farkas, Balauru, Milisavljevic - Pavlovic, Zmeu (73, Costin) - Adailton, Wesley, Sînmărtean - Temwanjera (79, Belo)
Antrenor: Viorel Hizo
Cartonaşe galbene: Sougou (12), Weldon (45), De Zerbi (88), Mincă (90) / Sînmărtean (36), Farkas (45), Pavlovic (45), Milanov (50), Adailton (54), Balauru (69), Wesley (69), Milisavljevic (71)
Au arbitrat: Augustus Constantin (central) - Ionel Popa (Paşcani), Dorin Mudura (Oradea)