Anastasia Potapova, cap de serie numărul 4, s-a calificat în sferturile Transylvania Open 2022

| Foto: facebook.com/TransylvaniaOpen

Jucătoarea din Rusia a trecut în două seturi de Viktorija Golubic, scor 6-2, 6-3, într-o oră și 23 de minute.

Anastasia Potapova (48 WTA) a început excelent meciul, cu 4 game-uri consecutive câștigate. Golubic (81 WTA) a încercat revenirea, însă rusoiaca a fost mai puternică și a câștigat primul set, scor 6-2.

În ciuda eforturilor jucătoarei din Elveția, rusoaica a controlat partida, a câștigat 6-2, 6-3, și s-a calificat în sferturile de finală, unde o va întâlni pe Anna Bondar.

Pe tabloul de dublu, perechea Flipkens/Siegemund a trecut de cuplul Bronzetti/Paolini, scor 6-1, 6-4.

Pe terenul central urmează întâlnirea dintre Dalma Galfi și Nuria Parrizas-Diaz, în timp ce pe terenul doi se vor întâlni perechile Rakhimova/Sizikova - Eikeri/Mihalikova.