Champions League, optimi: Juventus a bătut-o pe FC Porto. Italienii au rezolvat meciul în doar 2 minute

Juventus a învins-o cu 2-0 pe FC Porto, miercuri, în deplasare, în prima manșă a optimilor Uefa Champions League.

Liderul la zi din Serie A a evoluat cu un om în plus din minutul 27, când jucătorul lusitanilor, Telles, a fost eliminat după primirea celui de-al doilea galben. În repriza secundă, Marko Pjaca a înscris pentru 1-0 cu un șut din interiorul careului (72), fiind primul gol al atacantului croat în tricoul "Bătrânei doamne". 2 minute mai târziu, Juventus și-a majorat avantajul prin fostul fundaș al Barcelonei, Dani Alves (74), care a fost servit perfect de Alex Sandro.

După victoria de miercuri, formația antrenată de Massimiliano Allegri pornește cu prima șansă în returul din Italia, programat pe 14 martie.

În celălat joc al serii, campioana Angliei, Leicester City, a pierdut cu 1-2 deplasarea de la Sevilla. Unicul gol al englezilor i-a aparținut lui Jamie Vardy (73), în timp ce reușitele spaniolilor au venit de la Sarabia (25) și Correa (62).

FC PORTO - JUVENTUS 0-2 (0-0)

Au marcat: Pjaca (72), Dani Alves (74)

Cartonașe galbene: Maxi Pereira, Marcano, Telles, Herrera/ Lichtsteiner

Cartonaș roșu: Telles

Porto: Casillas - M. Pereira, Felipe, I. Marcano, A. Telles - Danilo - H. Herrera (C), R. Neves (Corona 61), Brahimi (Jota 73) - A. Silva (Layun 30), F. Soares

Antrenor: Nuno Espirito Santo

Juventus: Buffon (C) - Lichtsteiner (Dani Alves 73), Barzagli, Chiellini, Alex Sandro - Khedira, Pjanic - Cuadrado (Pjaca 67), Dybala (Marchisio 86), Mandzukic - Higuain

Antrenor: Massimiliano Allegri

Brigadă de arbitri (Germania): Felix Brych (central), Mark Borsch și Stefan Lupp (tușieri), Marco Fritz și Bastian Dankert (asistenți adiționali), Rafael Foltyn (arbitru de rezervă)

Locație: Estadio de Dragao, Porto