Corina Căprioriu a obținut medalia de bronz la World Masters Rabat

Judoka Universității Cluj, Corina Căprioriu, a câștigat medalia de bronz la puternicul turneu de judo World Masters Mohamed VI de la Rabat, capitala Marocului, desfășurat week-end-ul trecut.

Turneul de la Rabat a reunit peste 220 de sportivi din 52 de țări și a pus în joc premii substanțiale în bani și puncte pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

Vicecampioana olimpică din 2012 Corina Căprioriu a cucerit medalia de bronz în limitele categoriei 57 kilograme, după ce a învins-o prin ippon pe rusoaica Irina Zabludina în optimi, apoi a a trecut prin yuko de Sabrina Filzmoser, din Austria, însă a pierdut finala cu franţuzoaica Helene Recevaux.

În finala mică, Corina a dispus de unguroaica Hedvig Karakas câștigând astfel 2.000 dolari şi 280 puncte, care contează în clasamentul pentru Jocurile Olimpice.

De la "U"- CSM Cluj a mai participat și judoka Monica Ungureanu la categoria 48 kg, însă pierdut în primul tur în fața israeliaencei Shira Rishony.

Masters-ul de judo de la Rabat-Maroc este un turneu dotat cu premii în valoare totală de 200.000 de dolari.