CSU Ploieşti - „U” Mobitelco BT Cluj 68-56 (final). Titlul se decide la Cluj

"U" Mobitelco BT a fost înfrântă astăzi la Ploieşti, de CSU Asesoft, cu scorul de 68-56, în cel de-al cincilea meci din cadrul finalei play-off-ului primei divizii de baschet masculin.

În urma meciului de azi scorul la general a devenit 3-2 pentru "U" Mobitelco BT, iar următorul meci se va disputa marţi, al Cluj, tot cu medaliile de campioni pe masă.

Ploieştenii au controlat meciul de astăzi, iar clujenii au ratat destul de mult, în special în prima parte a jocului. Dykes a fost pus destul de puţin în valoare, dar a arătat o formă bună, reuşind câteva recuperări de efect, la fel ca Morris. În schimb, Krstanovic a evoluat modest, iar Silvăşan a fost ţinut foarte strâns de adversari, pentru a nu-i permite să arunce de la 3 puncte.

Clujul a avut un moment când putea întoarce meciul, egalând în sfertul trei, la 35-35, dar ploieştenii au mărit repede diferenţa.

Conform site-urilor oficiale ale celor două echipe, marcatori în meciul cinci al finalei au fost:

"U" Mobitelco BT Cluj - Napoca: Dykes - 17 puncte (p), 7 recuperari (rec), 2 pase decisive (p d), Cuic - 11 p, 3 rec, 3 p d, Krstanovic - 9 p, 6 rec, Thomson - 7 p, 6 rec,, 2 p d, Silvăşan - 6 p, 9 rec, 2 p d, Morris - 4 p, 3 rec,, 3 p d, Chetreanu - 2 p.

CSU Ploiesti: Quarraan - 20 p, 4 rec, Szjiarto - 14 p, Mack 10 p, Burlacu - 10 p, 9 rec, 5 p d, Tudor -8 p, 4 rec, 5 p d, Westrol - 3 p, 3 rec, 3 p d, Gutoaia 3 p, 3 rec.

Partida a fost transmisă LIVE TEXT de ziuadecj.ro (vezi mai jos comentariul).

În precedentele întâlniri din actuala finală echipa clujeană a obţinut o victorie şi o înfrângere în primele două meciuri, disputate la Ploieşti şi le-a câştigat pe următoarele două, jucate acasă.

Cele două echipe se vor întâlni marţi, într-un meci ce poate aduce, după 15 ani, titlul la baschet masculin Clujului, în caz de victorie. În caz că Mobitelco nu va învinge, decisivul se va muta la Ploieşti.

Urmăriţi mai jos comentariul LIVE TEXT al meciului de astăzi, în ordine invers cronologică.

S-a încheiat meciul, cu scorul de 68-56 în favoarea echipei gazdă, CSU Ploieşti. Scorul la general este 3-2 pentru "U" Mobitelco.

Min. 40 Szijarto înscrie de la 3 puncte. Meciul se încheie cu scorul de 68-56.

Min. 40 Aruncări libere pentru Guţoaia, marchează una. 65-56.

Mack îl faultează pe Dykes, comite a cincea greşeală personală şi este eliminat, la fel ca Tudor, eliminat anterior. Dykes marchează două aruncări libere. Scorul este 64-56.

Min. 38 Mai sunt mai puţin de două minute. scorul este în continuare 64-52. Thomson reuşeşte un slam-dunk după o angajare a lui Morris.

Min. 38 Westrol înscrie o aruncare liberă. 64-52.

Min. 37 Dykes pătrunde şi obţine două aruncări libere.

Min. 35 Cuic înscrie cu panoul. Diferenţa este de 11 puncte. Revine Sjijarto şi măreşte din nou diferenţa: 63-50.

Min. 35 Thomson beneficiază de 2 auruncări libere, marchează una.

Min. 35 Aruncări libere pentru Guţoaia, acesta marchează ambele încercări. 61-47.

Min. 35 Două aruncări libere pentru Cuic, marchează. 59-45. Încă două puncte, marcate de Dykes. 59-47.

Min. 35 Fault atac, pentru "U" Mobitelco.

Min. 35 Fault în atac, pentru CSU Ploieşti.

Min. 34 Fault pentru "U" Mobitelco BT.

Min. 33 Qarraan marchează, scorul este 59-43.

Min. 31 Venit din spate Szijarto marchează. Qarraan marchează din slam-dunk.

Min. 31 Burlacu înscrie din lateral. 52-43.

A îneput sfertul 4.

Se încheie sfertul 3, cu scorul de 50-43.

Min. 30 Minge pentru Cluj. Dykes începe un atac lung, dar este blocat de ploieşteni. Mingea ajunge la Thomson, acesta aruncă de la 3 dar nu marchează.

Min. 29 Marchează Thomson: 50-43

Min. 27 Revine Mack cu 3 puncte. 50-41.

Min. 27 Cuic marchează de la "3". Diferenţa este de doar 6 puncte. 47-41

Min. 26 Burlacu înscrie, 47-38.

Min. 26 Dykes trece printre adversari şi marchează un slam-dunk. 45-37. Dykes marchează şi aruncarea liberă. 45-38.

Min. 26 Tudor marchează din nou de 3 puncte. Ploieştiul are o diferenţă de 10 puncte. 45-35

Min. 25 Krstanovic greşeşte, după ce Morris recuperase frumos. Ploieştenii marchează pe contraatac, iar scorul este 42-35.

Min. 24 Înscrie Tudor de la 3 puncte. 40-35.

Min. 24 Marchează Qarraan, de două puncte. 37-35.

Min. 24 Dykes recuperează şi pasează frumos spre Krstanovic. Acesta marchează şi are o aruncare suplimentară. Sârbul valorifică aruncarea liberă şi duce scorul la 35-35.

Min. 22 Cârlig frumos reuşit de Silvăşan. Scorul este 35-32.

Min. 21 Krstanovic aruncă, dezechilibrat, dar nu înscrie.

Min. 21 A început sfertul trei.

Va începe în câteva minute sfertul trei.

Pauză. Ploieştiul conduce cu 35-30, dar "U" Mobitelco şi-a îmbunătăţit evoluţia faţă de primul sfert, revenirea fiind alimentată şi de două coşuri de "3", reuşite la scurt timp unul după celălalt de Silvăşan. De asemenea clujenii au ratat mai puţin comparativ cu primul sfert.

Min. 20 Pătrunde foarte frumos Chetreanu, dar apoi înscrie şi Qarraan. După primele două sferturi scorul este 35-30.

Min. 20 Marchează Krstanovic, după o combinaţie spectaculoasă. 33-28

Min. 19 Înscrie şi Qarraan după ce evită un adversar.

Min. 19 Marchează Cuic. 31-26

Min. 19 Înscrie Westrol: 31-24.

Min. 18 Scorul a ajuns la 29-24.

Min. 14 Înscrie şi Silvăşan de la 3 puncte: 27-22.

Min. 14 Două aruncări libere pentru Morris, din care înscrie una. 27-19.

Min. 14 Mack înscrie de "2": 27-18.

Min. 13 Silvăşan înscrie de 3 puncte. Scorul este 25-18.

Min. 13 Este oprit prin fault Dyeks. Tudor a acumulat trei greşeli personale.

Min. 13 Clujenii ratează. destul de multe ratări în tabăra lui "U" Mobitelco.

Min. 12 Înscrie Dykes cu panoul: 25-16.

Min. 11 Qarraan înscrie două aruncări libere. Thomson înscrie apoi şi el: 25-14.

Min. 11 A început sfertul doi.

Min. 10 Se încheie primul sfert: 23-12

Min. 10 Dykes încearcă un coş de 3 puncte în ultima secundă a primului sfert.

Min. 10- Mai sunt câteva secunde din primul sfert. Ploieştiul este în atac.

Min. 10 Mack înscrie de 3 puncte: 21-12. Înscrie şi Tudor: 23-12.

Min. 9 Meci încins, Krstanovic nu reuşeşte să înscrie, mingea le revine ploieştenilor. Sârbul este schimbat cu Chetreanu.

Min. 8 Înscrie Morris superb. 18-12.

Min. 8 Ploieştenii mai înscriu două aruncări libere: 18-10.

Min. 8 Două aruncări libere pentru Silvăşan. Ratează prima încercare, o înscrie pe a doua: 16-10.

Min. 7 Antrenorul echipei "U" Mobitelco, Marcel Țenter, solicită time-out. Echipa sa este condusă cu 7 puncte.

Min. 7 Ploieștiul recuperează. Tudor ratează de la 3, clujenii contraatacă dar nu înscriu. Mingea din nou la CSU Ploiești. Înscrie Qarraan de 3. Este 16-9.

Min. 6 Burlacu înscrie 2 aruncări libere. Ploieștenii conduc cu 13-9.

Min. 5 A intrat Morris la Mobitelco, acesta îi pasează lui Dykes, care înscrie și obține și aruncări libere. Scorul este 11-9.

Min. 4 Scorul este 8-6.

Min. 4 Înscrie Dykes. Scorul este 4-4.

Minutul 3 Scorul este 4-2 pentru CSU Ploieşti.

Mobitelco a început cu următorul "cinci": Chetreanu, Krstanovic, Silvășan, Cuic, Dykes.