EuroBasket 2017 Cluj | Spania a făcut instrucție cu Cehia. Pau Gasol, coșgeterul meciului

Campioana Europei, Spania, a trecut cu 93-56 de reprezentativa Cehiei, sâmbătă, la Sala Polivalentă din Cluj, în etapa a doua a Grupei C de la EuroBasket 2017.

După ce a învins-o cu 99-60 pe Muntenegru în prima etapă, Spania nu a întâmpinat probleme nici în fața Cehiei. După 2 minute în care cehii au reușit să conducă pe tabelă, coșul de 3 puncte marcat de Ricky Rubio a descătușat jocul, campioana Europei dominând până la final. Scorurile pe sferturi au fost 33-14, 23-9, 20-15 și 17-18.

Vedeta spaniolilor, Pau Gasol, a fost coșgeterul meciului, cu 26 puncte. Pe lista marcatorilor și-au mai trecut numele Ricky Rubio (17), Willy Hernangomez (9), Marc Gasol (8), Oriola (8), J. Hernangomez (7), San Emeterio (6), Rodriguez (5), Sastre (4) și Juan Carlos Navarr (3).

Pentru selecționata Cehiei au înscris Kriz (11), Sirina (9), Svrdlik (9), Satoransky (8), Peterka (6), Palyza (5), Hruban (4), Kyzlink (2) și Welsch (2).

Succesul de sâmbătă o menține pe campioana Europei pe prima poziție din Grupa C, cu 4 puncte. Cehia se află pe 4, cu 3 puncte. În următoarea etapă, Spania se va duela cu România, iar Cehia va întâlni Ungaria.