Europa League, 16-imi: Astra a scos un egal cu Genk

Astra Giurgiu a remizat acasă cu Genk, scor 2-2, joi, în prima manșă din 16-imile Europa League.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 25, prin Castagne, după o fază în care giurgiuvenii au cerut offside. Astra a egalat, însă, printr-un șut din careu al lui Budescu (43). Pe final, Genk a intrat din nou în avantaj, prin golul lui Trossard (83), care a profitat de o greșeală a lui Seto. Cu toate astea, Seto și-a reparat greșeala în minutul 90, când a înscris cu capul pentru 2-2.

După acest rezultat, campioana României are nevoie de o victorie la un gol diferență pentru a se califica în optimile Europa League. Returul cu Genk este programat pe 23 februarie, în Belgia, de la ora 22:05.

ASTRA GIURGIU - GENK 2-2 (1-1)

Au marcat: Budescu (43), Seto (90)/ Castagne (25), Trossard (83)

Astra: Lung - Geraldo Alves, Săpunaru, Fabricio - Stan, Seto, Teixeira, Morais - Ioniță, Niculae, Budescu

Au mai intrat: Buș, Florea, Nicoară

Antrenor: Marius Șumudică

Genk: Ryan - Castagne, Brabec, Colley, Uronen - Kumordzi, Heynen - Schrijvers, Pozuelo, Trossard - Samatta

Au mai intrat: Berge, Boetius, Buffel

Antrenor: Albert Stuivenberg