Finala din optimi. Franța - Argentina, 4-3

Franța și Argentina deschid optimile Campionatului Mondial, în cadrul celui mai așteptat meci din această fază a competiției.

La pauză scorul era de 1-1, prin golurile înscrise de Griezmann '13 (penalty), respectiv Di Maria '41, printr-un șut de la distanță, din afara careului de 16 m.

În repriza a doua au marcat Mbappe ('64, '68) și Pavard ('57) pentru Franța, respectiv Mercado ('48) și Aguero ('93) pentru Argentina. Francezii se califică în sferturile de finală, sud-americanii pleacă acasă.

Echipele de start:

Franța: Lloris - Pavard, Varane, Umtiti, Hernandez - Pogba, Kante, Matuidi - Mbappe, Griezman, Giroud
Rezerve: Mandanda, Areola, Kimpembe, Lemar, Dembele, Tolisso, Nzonzi, Rami, Fekir, Sidibe, Thauvin, Mendi
Antrenor: Didier Deschamps

Argentina: Armani - Mercado, Otamendi, Rojo, Tagliafico - Perez, Mascherano, Banega - Pavon, Messi, Di Maria
Rezerve: Guzman, Caballero, Ansaldi, Biglia, Fazio, Acuna, Higuain, Meza, Salvio, Aguero, Lo Celso, Dybala
Antrenor: Jorge Sampaoli

Arbitru: Alireza Faghani (Iran)
Stadion: Kazan