Gabriela Ruse, eliminată de la Transylvania Open 2022 în urma unui meci maraton

| Foto: facebook.com/TransylvaniaOpen

România a rămas fără nicio reprezentantă în cadrul competiției de la Cluj-Napoca, după o partidă care a durat aproape 3 ore și jumătate.

Xiyu Wang (59 WTA) a continuat evoluția bună din turul precedent și și-a adjudecat fără emoții primul set, scor 6-1.

Gabriela Ruse (104 WTA) a arătat însă din nou că nu renunță ușor la luptă și a trimis partida în decisiv după ce a câștigat la tie-break cel de-al doilea set, 7-6 (10-8).

Cel de-al treilea set a fost asemănător cu precedentul. Cele două sportive au jucat de la egal la egal, iar Wang s-a impus abia la tie-break cu 7-6(8-6).

De asemenea, Anna Blinkova (138 WTA) este ultima jucătoare ajunsă în sferturile de finală, după o victorie în trei seturi contra lui Xinyu Wang (80 WTA), scor 6-4, 2-6, 6-1.

Pe tabloul de dublu, perechea Gabueva/Zakharova a obținut calificarea în penultimul act al competiției, în urma succesului, scor 6-4, 7-6(5) în fața cuplului Bondar/Galfi.