Gaz Metan Mediaș - ”U” Mobitelco, 86-79. A treia înfrângere din acest sezon pentru clujeni

”U” Mobitelco a fost învinsă în această seară de Gaz Metan Mediaș, 79-86, în cadrul etapei a 9-a din Divizia A de baschet masculin.
”U” Mobitelco a bifat sâmbătă seara a treia înfrângere din acest sezon (după Ploiești și Rovinari), 79-86 la Mediaș. Clujenii pierd fotoliul de lider al Diviziei A, pe care se instalaseră după victoria de la mijlocul săptămânii, cu BC Târgu Mureș.

Iată principalii marcatori ai meciului: Mitchell, 25 de puncte, Nicoară, 14, Howell, 11, pentru medieșeni, respectiv Dykes și Krstanovic, câte 23 de puncte, Cuic, 10, Silvășan, 8, Pesic, 6, pentru ”U”.

Iată comentariul partidei, invers cronologic:

Ultimul cuvânt îl are Velickovic. Faultat, el a înscris de la libere ultimele puncte și a stabilit scorul final: 86-79. Scorul sfertului al patrulea a fost 17-14 pentru gazde.

Krstanovic reuește și el un dunk, dar e tare târziu: 84-79, a mai rămas o secundă.

Mitchell ne liniștește de tot cu un slam-dunk. 84-77.

Două puncte Howell și e cam gata: 82-77, cu 19 secunde înainte de finiș.

Thompson faultează și iese, descalificat. Șansele ne sunt compromise. Mai sunt 28 de secunde.

Mai sunt 37 de secunde, avem mingea.

Silvășan aruncă de trei puncte, dar ratează. Ultimul minut.

E rândul gazdelor să ceară timp de odihnă. A mai rămas 1:28 minute.

Coș Krstanovic. Ne apropiem, mai avem trei ”lungimi”: 80-77. Se pare că avem totuși un final dramatic.

Dykes mai are două aruncări, de data aceasta le transformă. 80-75.

Dykes are două aruncări, dar ratează una. 80-73.

Mai sunt trei minute și probabil că în sfârșit avem un final fără emoții. Dar nu pentru că am conduce noi detașat...

Mitchell mai punctează o dată. Are 23 de puncte de toate. 80-72. Țenter cere time-out.

Zoki înscrie două libere și plecăm de la blestematul acela de 70. E 78-72.

Încă un coș Mitchell. 78-70. Mai sunt patru minute! Mai putem reveni?

Silvășan ratează, Mitchell punctează și devine 76-70. A intrat Thompson, care joacă având 4 greșeli.

O aruncare liberă a lui Călășan face 74-70.

Fometescu îi fură o minge lui Howell. Din păcate, fundașul nostru nu are niciun punct marcat în meciul acesta.

Three point play Krstanovic, 73-70.

Încă un coș Mitchell, 73-67. Pedalăm în gol.

Clujul e în teren cu Chetreanu, Cuic, Dykes, Silvășan, Krstanovic. Aflat pe bancă, Thompson are 4 greșeli și nu poate ajuta apărarea.

71-67, înscrie Mitchell.

Medieșenii termină în avantaj sfertul al treilea, 69-67. Scorul sfertului ne este favorabil: 22-18. Urmează sfertul al patrulea, în care ”U” Mobitelco nu obișnuiește să exceleze. Ce va fi oare?

Două puncte Howell și trei puncte Dumitrescu răstoarnă iarăși scorul: 67-66, pentru gazde.

În trei minute, ”U” a marcat zece puncte fără să primească niciunul, și a revenit în avantaj.

Încă un coș de trei! Thompson! 62-64.

Un coș de trei puncte a lui Krstanovic ne aduce lângă Gaz Metan, 62-61.

În minutul 27, clujenii mai au de recuperat patru puncte. Este 62-58.

La pauza mare, medieșenii conduc cu 8 puncte, 51-43. Sfertul al doilea a fost jalnic pentru clujeni, care au cedat cu 27-18.

Sfertul al doilea este dominat de medieșeni, care au un avans de opt puncte. Între minutele 13 și 15, Dumitrescu, Nicoară și Mitchell au urcat avantajul gazdelor de la două puncte, la zece.

Până la finalul primului sfert s-a mers foarte strâns. Scorul a fost 24-25. Silvășan, care a încheiat primul sfert pe bancă, este principalul marcator al clujenilor, cu 8 puncte. Dykes are 6 puncte, iar Krstanovic, 5.

Clujenii conduc cu 11-9 în minutul 5. Silvășan are 5 puncte marcate, Dykes, 4.

Krstanovic a marcat primul coș al meciului.

Clujenii au început cu Chetreanu, Cuic, Dykes, Silvășan și Krstanovic. Mediașul are pe teren un ”5” format din Ivanovic, Velickovic, Jucan, Howell și Nicoară.