Națională masculină a obținut biletele pentru sferturile de finală ale Europeanului de tenis de masă

| Foto: Simion Tataru/ettu.org

România s-a impus în duelul decisiv din grupă, împotriva Sloveniei, scor 3-2, și s-a calificat în faza elimatorie a competiției.

Rareș Șipoș a fost primul jucător al echipei naționale care a evoluat în duelul cu Slovenia. Clujeanul nu a reușit sa puncteze, fiind învins de Darko Jorgic, scor 0-3 (8-11, 4-11, 11-13).

Ovidiu Ionescu a fost cel care a restabilit egalitatea în jocul fin Grupa H. Reprezentantul României l-a învins pe Tilen Cvetko, scor 3-0 (11-1, 11-3, 11-2).

Apoi, a venit rândul lui Hunor Szocs, cel care a punctat și el pentru România, scor 3-0 (12-10, 11-5, 11-9), contra lui Peter Hribar.

În cel de-al patrulea meci, Ovidiu Ionescu a revenit, însă nu a reușit să treacă de Darko Jorgic. Slovenul s-a impus cu 3-2 (13-11, 11-13, 11-4, 9-11, 14-12) și a trimis partida în decisiv.

Rareș Șipoș a trecut peste eșecul din primul joc și a adus punctul decisiv pentru România. Clujeanul a câștigat fără emoții duelul cu Tilen Cvetko, scor 3-0 (11-8, 11-7, 11-5).