Rugbiștii clujeni, învinși de Farul: 21-44

Universitatea a pierdut clar sâmbătă dimineață meciul cu Farul Constanţa, din Parcul Sportiv ”Iuliu Hațieganu”.

Rugbiștii de la Universitatea au fost învinși sâmbătă de Farul, scor 21-44, chiar pe teren propriu. Meciul s-a disputat în etapa a IV-a a Superligii Naționale, iar până acum ”U” nu a obținut nicio victorie.

Clujenii au condus în două rânduri, prin loviturile de pedeapsă transformate de antrenorul-jucător Cristian Săuan (3-0, min. 5, 6-3, min. 13). Până la pauză, constănțenii întorseseră deja rezultatul: 9-13, iar la final au avut un avantaj de 23 de puncte.

În minutul 70, Boca, de la ”U”, s-a accidentat destul de serios. Medicii de pe ambulanța de la teren spun că e posibil ca acesta să fi suferit o comoție cerebrală. Jucătorul a refuzat să meargă la spital, pentru analize, în ciuda recomandărilor care i s-au făcut. Runda viitoare clujenii vor întâlni în deplasare formaţia RCM Timişoara.