Salt important în clasamentul WTA pentru Anett Kontaveit. Pe ce loc a ajuns câștigătoarea Transylvania Open 2021

| Foto: Transylvania Open

Estona a reușit calificarea la Turneul Campioanelor după victoria de la Cluj-Napoca, însă a realizat și o ascensiune importantă în ierarhia mondială.

La capătul unei săptămâni cu tenis de calitate la Cluj, Anett Kontaveit a devenit prima campioană de la Transylvania Open, după ce a învins-o în finală pe Simona Halep, scor 6-2, 6-3.

Succesul din BT Arena i-a asigurat jucătoarei din Estonia prezența în premieră la Turneul Campioanelor, dar și o ascensiune importantă în ierarhia mondială.

Începând de luni, Anett Kontaveit va ocupa poziția 8 în clasamentul WTA, fiind la prima prezență din carieră între primele 10 jucătoare ale lumii.

Performanța vine la capătul unui sezon în care sportiva în vârstă de 25 de ani a cucerit alte trei trofee, la Cleveland, Ostrava și Moscova.

În schimb, Simona Halep a pierdut patru poziții și ocupă în prezent locul 22 de mondial, fiind vecină de clasament cu Emma Răducanu, care ocupă poziția 21.