Transylvania Open 2022. Calificare în turul secund pentru Xinyu Wang

| Foto: Transylvania Open

Jucătoarea din China a trecut în două seturi de Magda Linette (55 WTA), cap de serie numărul 5, scor 6-2, 6-4.

Xinyu Wang (80 WTA) a început meciul cu un break și a apoi nu a mai cedat inițiativa în primul set, pe care l-a câștigat cu 6-2.

Setul secund a fost mai echilibrat, însă Linette nu a reușit să se ridice la nivelul lui Wang, care s-a impus în cele din urmă, scor 6-2, 6-4, într-o oră și 22 de minute.

Pe terenul doim întâlnirea dintre perechile Detiuc/Voracova - Eikeri/Mihalikova a fost câștigată de cele din urmă, scor 6-4, 7-6(1).

În schimb, pe terenul central urmează un alt meci din primul tur al tabloului se simplu, între Lucia Bronzetti și Dalma Galfi, în timp ce pe terenul doi va avea loc un nou meci de dublu, Kato/Kulikov vs. Gabueva/Zakharova.