Transylvania Open 2022. Oceane Dodin a câștigat primul meci al turneului

| Foto: ZIUA de Cluj

Jucătoarea din Franța (100 WTA) a trecut în două seturi de Ana Konjuh (157 WTA), scor 6-4, 6-4, în primul tur al calificărilor.

Dodin a început bine meciul și a reușit primul break în cel de-al treilea game. Chiar dacă Ana Konjuh a forțat revenirea, franțuzioaca și-a adjudecat în cele din urmă primul set, scor 6-4.

Setul secund a fost unul echilibrat, însă Oceane Dodin a rupt acest echilibru în game-ul 7. Chiar dacă a ratat o minge de meci, jucătoarea din Franța s-a impus în fața Anei Konjuh, scor 6-4, 6-4, într-o oră și 12 minute.

Pe terenul doi de la Transylvania Open se desfășoară întâlnirea dintre rusoaicele Oksana Selekhmeteva și Kamilla Rakhimova.

Următoarea înfruntare de pe terenul central va fi între Lavinia Tanasie și Harmony Tan.