Transylvania Open 2024. Jaqueline Cristian va juca în semifinale în fața publicului clujean

| Foto: Transylvania Open

Jucătoarea clasată pe locul 81 WTA a învins-o pe Anastasija Sevastova, scor 6-3, 7-5.

Susținută necondiționat de publicul clujean, românca a avut parte de un meci complicat, în fața unei adversare care încearcă revenirea la cel mai înalt nivel.

Chiar dacă Sevastova i-a pus probleme, impulsionată de fanii din BT Arena, Jaqueline Cristian a arătat un nivel foarte bun de jos și s-a impus în primul set, scor 6-3.

Jucătoarea din România a început excelent și setul secund, ajungând rapid la 3-0. Anastasija Sevastova a reușit să egaleze și chiar a reușit să oprească o încercare a lui Jaqueline de a servi pentru meci. Totuși, românca s-a dovedit a fi prea puternică și a închis partida pe serviciul letonei, scor 6-3, 7-5.

În penultimul act al turneului de la Cluj-Napoca Jaqueline Cristian se va duela cu învingătoarea dintre Ana Bogdan și Arantxa Rus, principala favorită.