Transylvania Open 2024. Karolina Pliskova completează tabloul sferturilor de finală

| Foto: ZIUA de Cluj

Jucătoarea clasată pe locul 78 WTA a învins-o pe Camila Osorio (101 WTA), scor 6-2, 6-1.

Fostul lider mondial a început în forță partida și a ajuns fără probleme la 3-0. Columbianca a plănuit o revenire, însă sportiva din Cehia s-a dovedit a fi mai puternică și a câștigat primul set, scor 6-2.

Jocul a mers la fel de bine pentru Karolina Pliskova și în setul secund. Jucătoarea în vârstă de 31 de ani a controlat jocul și a avansat în sferturile de finală, după 6-2, 6-1.

În faza următoare, fostul lider mondial va da peste Sara Errani, care învins-o astăzi pe Tatjana Maria, favorita 2, scor 6-0, 6-1.

Partidele din sferturile de finală ale Transylvania Open 2024 se vor disputa vineri, începând cu 14:00, pe terenul central din BT Arena.