Vali Gheorghe și-a aflat pedeapsa după eliminarea din meciul cu Petrolul. Cât va lipsi jucătorul

Mijlocașul Universității Cluj a încasat un cartonaș roșu la doar câteva minute după intrarea pe teren.

În minutul 57 al partidei dintre "studenți" și Petrolul Ploiești, încheiată la egalitate, scor 0-0, Vali Gheorghe a fost introdus în teren de către Ioan Ovidiu Sabău, în locul lui Alex Cîmpanu. Patru minute mai târziu, jucătorul în vârstă de 26 de ani a fost eliminat, în urma unei lovituri cu cotul asupra lui Lucian Dumitriu.

În urma eliminării, Vali Gheorghe a primit o suspendare de două etape din partea Comsiei de Disciplină, dar și o amendă în valoare de 3.000 de lei.

"AS FC Universitatea Cluj vs. ACS Petrolul 52 - Eliminare Gheorghe Valentin (FC U Cluj) - În temeiul art. 63.1.b, raportat la art. 63.2.4.a din RD, se sancționează jucătorul cu suspendare pentru două meciuri și penalitate sportivă de 3.000 lei", se arată pe site-ul LPF.

Așadar, jucătorul de bandă va rata întâlnirile cu Rapid și FC U Craiova 1948 din Superligă, programate după pauza internațională. În actualul sezon, fotbalistul sosit de la FCSB a bifat 9 apariții în tricoul Universității Cluj și a marcat un gol.