Vlad Dascălu căștigă la Cluj-Napoca titlul național la ciclism

| Foto: Facebook - Federatia Romana de Ciclism

Ciclistul român Vlad Dascălu, de la echipa Trek Factory Racing, a câştigat duminică titlul naţional la mountain bike în proba de cross country olimpic (XCO) de la Cluj Napoca, după ce vineri s-a impus şi în cursa scurtă (XCC).

Vlad Dascălu, locul secund în clasamentul la zi al Cupei Mondiale de MTB la XCO, s-a clasat pe primul loc la categoria Elite cu timpul de 1h13min14sec53/100, fiind urmat în clasament de Roberto-Dumitru Burţa (CSU Scott Procycling) la 7min27sec95/100 şi de Ede Molnar (Bikexpert Superbet Racing) la 7min28sec02/100.

La Elite feminin, Manuela Mureşan (CD Seven Pro Cycling), care a câştigat vineri cursa scurtă, s-a impus cu timpul de 1h24min37sec95/100, fiind urmată de Salome Bondor ( (Living Bike Faresin Team) la 5min14sec42/100 şi de Suzanne Hilbert (NoMad Merida) la 6min00sec34/100.

Patrick Pescaru (NoMad Merida CST ) s-a impus în cursa XCO la Under 23 cu timpul de 1h21min30sec35/100, Antonio Văcărescu (ACS Velox Enduro Racing) a câştigat cursa juniorilor (52min45sec88/100), iar Dragoş Stavar (CS Tibiscus) a fost învingător la cadeţi (56min50sec13/100). Văcărescu şi Stavar au obinut victorii şi în cursa scurtă de vineri.

Raissa Costea (Dinamo Bikexpert Superbet) a câştigat titlul la junioare (52min32sec91/100), în timp ce la cadete s-a impus Iana-Alesia Balteş (CSU Scott Procycling) cu 52min07sec97/100. Ambele s-au impus vineri şi în cursa scurtă.