Fostul vicepremier PSD Marian Neacșu a mers marți alături de premierul desemnat Adrian Veștea la negocierile cu grupurile parlamentare pentru susținerea viitorului guvern.
Miniștrii PSD ar urma să își dea demisia joi din Guvern, înainte de ședința Executivului, programată la ora 11:00, la Palatul Victoria. PSD a anunțat că își va retrage și prefecții și secretarii de stat.
Șeful Executivului a stabilit cine va ocupa funcția de secretar general al guvernului, dar și cine va fi șeful cancelariei.