Clujenii au ieșit în zilele caniculare să se răcorească pe malul Someșului, la plaja urbană din Grigorescu, amenajată de municipalitate odată cu lucrările de reabilitare a malurilor râului care traversează orașul Cluj-Napoca.
Canicula îi împinge pe clujeni la apă. Dacă unii copii aleg albia Someşului pentru o partidă de răcorire, adulţii au luat undiţa şi dau la peşte.
Dacă de 1 Mai malul Someşului a fost numai bun pentru o cafea la răsărit, pe timp de caniculă plaja din Grigorescu e numai bună pentru o baie răcoritoare.
Dacă de 1 Mai mulți tineri dornici de distracție au împânzit stațiunile de la malul mării, câțiva clujeni au ales să vadă răsăritul pe plaja cu nisip din Cluj-Napoca, nu din Vama Veche.
Comisia de urbanism a respins propunerea companiei Brain Agency Cluj de a amenaja o plajă urbană în zona centrală a municipiului.