Video Vicepreședintele CJ Cluj: „Crearea de locuri de muncă în fiecare sat, cheia succesului pentru județ”

Vicepreședintele CJ Cluj: „Crearea de locuri de muncă în fiecare sat, cheia succesului pentru județ”
| Foto: Patronatul Societatilor din Constructii - Filiala Transilvania - Facebook

Dezvoltarea comunelor din Cluj trece prin parcuri industriale și infrastructură, potrivit vicepreședintelui Consiliului Județean.

Vicepreședintele Consiliului Județean Cluj, Radu-Florin Rațiu, a vorbit despre dezvoltarea comunităților clujene prin parcuri industriale, infrastructură și locuri de muncă, subliniind că independența financiară a comunelor este cheia succesului.

„Noi ne-am dori ca fiecare comună să fie independentă financiar. Parcul Tetarom III, pe care noi l-am realizat în comuna Jucu, a făcut ca această comună să fie independentă și să aibă resurse financiare astfel încât să se poată dezvolta în toate localitățile. Toate cele trei parcuri industriale pe care noi le avem în momentul de față încercăm să le modernizăm și încercăm să atragem în continuare investitori”, a declarat Radu Rațiu, la Conferința Patronatului Societăților din Construcții - Filiala Transilvania care a avut loc zilele trecute la Cluj-Napoca. 

Vicepreședintele CJ Cluj a explicat că investițiile în infrastructură sunt esențiale pentru dezvoltarea comunităților rurale. 

„Pe lângă toate aceste trei parcuri pe care le avem, noi am încercat ca prin infrastructura de apă și canalizare necesare în fiecare comună să ajungem în fiecare sat. În ultimii ani am accesat peste 670 milioane euro doar pe apă și canalizare. Cred că noi, ca țară sau județ, trebuie să ducem această infrastructură necesară în fiecare localitate. Atunci fiecare comunitate se poate dezvolta și noi nu mai trebuie să facem alte parcuri industriale, ci prin aceste investiții putem face comunitățile să atragă câte un constructor, câte un investitor”, a explicat vicepreședintele CJ Cluj. 

El a subliniat importanța creării locurilor de muncă în proximitate pentru tineri: „E cheia succesului pentru fiecare localitate din România să se poată dezvolta. Fiecare tânăr din acel sat ar putea să aibă un loc de muncă în proximitate și poate să aibă condiții la fel de bune ca orice cetățean din marile orașe ale României. Noi am urmărit în ultimii ani să ducem bunăstarea nu doar în orașe, ci și în orice comunitate, cât de mică ar fi. Calea succesului este crearea de locuri de muncă în fiecare sat”. 

Prin aceste declarații, Radu Rațiu a evidențiat strategia Consiliului Județean Cluj de a stimula dezvoltarea economică și infrastructurală a tuturor comunelor, nu doar a orașelor, pentru a oferi oportunități egale tuturor locuitorilor județului.

Comenteaza