Winners Open 2021. Alexandra Cadanțu a pierdut în calificările turneului de la Cluj

Reprezentanta României, locul 264 mondial, a ratat șansa de a ajunge pe tabloul principal al competiției WTA 250.

Alexandra Cadanțu a început bine jocul și și-a adjudecat primul set, scor 6-3, în 45 de minute.

Totuși, italianca Lucrezia Stefanini (248 WTA)  s-a dovedit a fi mai puternică în setul secund și a reușit să trimită partida în decisiv, după ce s-a impus cu 6-2.

În setul al treilea, căderea româncei a fost definintivă, iar Stefanini a reușit învingă în cele din urmă, după două ore și 11 minute, scor 3-6, 6-2, 6-0.

În prima zi a turneului de la Cluj-Napoca s-au mai impus Bulgaru, Krunic, Sanchez, Udvardy, Fett, Dulgheru, Popa Teiușanu, Mendez, Fetecău și Ormaechea.