Preşedintele CJ Cluj dă vina pe vechea conducere în criza gunoaielor. Ce acuze aduce

Preşedintele CJ Cluj dă vina pe vechea conducere în criza gunoaielor. Ce acuze aduce
Dacă proiectul de gestionare integrată a deşeurilor Clujului ar fi fost finalizat la timp, adică funcţional astăzi, criza gunoaielor din Cluj-Napoca nu ar fi existat; preşedintele Consiliului Judeţean Cluj Horea Uioreanu explică situaţia şi dă vina pe vechea conducere a instituţiei.

"Gunoaiele au ajuns armă politică în momentul în care fosta administrație județeană, în frunte cu Alin Păunel Tișe, Radu Bica și Alexandru Coroian, a organizat licitația de atribuire a lucrărilor de construire a Centrului integrat pentru managementul deșeurilor din județul Cluj", spune Uioreanu într-un comunicat de presă. "Vorbim despre o licitație anulată de instanță, deoarece firma câștigătoare, "întâmplător" una apropiată PD-ului, a fost descalificată de magistrați. Și mai vorbim despre aceeași șefi ai județului care au sfidat decizia justiției și au desemnat câștigătoare aceeași firmă, urmată de o altă sentință judecătorească! Așa s-a pierdut un an de zile, timp în care lucrările ar fi putut avansa serios, evitând situația de astăzi. Nu mai spunem nimic despre amplasamentul nu foarte fericit ales... La această dată, actualul executiv al Consiliului Județean Cluj încearcă să finalizeze proiectul de construire a Centrului integrat pentru managementul deșeurilor, dar nu-și poate asuma erorile făcute de fosta administrație, erori care amenință județul cu sufocarea sub gunoiul menajer".

Uioreanu arată că faptul că rampa de Pata Rât urma să fie închisă era cunoscut "de toți factorii de decizie de pe plan local, județean și de primul ministru de atunci, astăzi primar al municipiului Cluj-Napoca". "Cu toții aveau pârghiile necesare să rezolve inclusiv problemele de proprietate de pe amplasamentul rampei temporare. N-au făcut-o, astfel că astăzi clujenii stau cu gunoiul la ușă, iar firmele care se ocupă de salubritate, alese și ele de administrația portocalie și care l-au băgat pe primarul Sorin Apostu după gratii, nu au unde depozita gunoiul din județ. Domnul primar și responsabilii cu colectarea gunoiului acuză Garda de Mediu că a luat o decizie politică. Obișnuiți să fenteze legea, acești domni nu pot înțelege că statul de drept, pe care îl tot clamează, înseamnă respectarea legalității inclusiv în domeniul gunoaielor".

Etichete
Comenteaza