Roverul american Curiosity a ajuns cu bine, luni, pe planeta Marte, marcând astfel o reuşită fără precedent pentru Agenţia spaţială americană, care nu a trimis niciodată un robot atât de sofisticat pe o altă planetă, deschizând o nouă eră în domeniul explorării spaţiale, informează AFP.
Sportiva kazahă Olga Ripakova a câştigat, duminică, medalia de aur în proba de triplusalt din cadrul concursului de atletism de la Jocurile Olimpice de la Londra, informează AFP.
Sportivul kenyan Ezekiel Kemboi a câştigat, duminică, medalia de aur în proba de 3.000 metri obstacole din cadrul concursului de atletism de la Jocurile Olimpice de la Londra, informează AFP.
Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o avertizare cod portocaliu şi galben de caniculă valabilă în toate judeţele ţării, azi şi mâine.
Sportivul jamaican Usain Bolt a câştigat, duminică, medalia de aur în proba de 100 metri din cadrul concursului de atletism de la Jocurile Olimpice de la Londra, informează AFP.
Sportivul ungur Krisztian Pars a câştigat, duminică, medalia de aur în proba de aruncarea ciocanului din cadrul concursului de atletism de la Jocurile Olimpice de la Londra, informează AFP.
Tabloul medaliilor de la Jocurile Olimpice de la Londra, după nouă zile de competiţie, România ocupând locul 16, cu opt medalii, două de aur, patru de argint şi două de bronz.
În 1660 a încetat din viaţă pictorul spaniol Velasquez (Diego de Silva) (n. 1599).
Preşedintele suspendat Traian Băsescu a declarat, duminică, că nu intenţionează să demisioneze deoarece aceasta ar fi "cea mai mare laşitate" şi ar duce la "finalizarea cu succes a loviturii de stat" dată de USL.