Peste 2.000 de taxiuri au fost controlate de poliţişti, fiind date sute de amenzi

Patru autovehicule care au fost folosite la practicarea taximetriei au fost indisponibilizate, poliţiştii constatând şi şapte infracţiuni la regimul circulaţiei.
Vineri, Direcţia Rutieră şi Direcţia de Poliţie Transporturi din cadrul IGPR au coordonat o acţiune de verificare a legalităţii desfăşurării transportului de persoane în regim taxi. Acţiunea s-a desfăşurat la nivel naţional, activităţile de control desfăşurându-se, cu preponderenţă, în zona aeroporturilor şi gărilor.
Peste 500 de poliţişti rutieri şi de la transporturi, precum şi peste o sută de reprezentanţi ai instituţiilor cu atribuţii de control în domeniu, au urmărit respectarea normelor legale care reglementează activitatea de taximetrie, depistarea persoanelor care practică ilegal această activitate sau care nu respectă regulile de tarifare, corectitudinea funcţionării aparatelor de taxat şi calitatea serviciilor. De asemenea, poliţiştii au verificat starea tehnică a taxiurilor, scrie mediafax.ro