Debut nefericit pentru "tricolorele" lui Ryde. 19-23 cu Angola

Debut nefericit pentru
Naționala de handbal feminin a început cu stângul parcursul de la JO 2016. Cu toate că părea a fi cel mai ușor meci din grupă, România a fost întrecută, sâmbătă, de Angola cu scorul de 19-23 (9-11). În echipă s-a aflat și pivotul lui "U", Florina Chintoan. În lot se află şi noua achiziție a ”studentelor”, Ionica Munteanu.

Angola a avut un start furtunos, conducând cu 3-0 după primele minute. În minutul 10, România a reușit să reducă din diferență (1-3). 4 minute mai târziu, a restabilit egalitatea. Echipa africană, însă, a refăcut din nou diferența, încheind prima repriză cu scorul de 11-9.

În actul secund, "tricolorele" s-au apropiat din nou de egalare. În minutul 35, tabela arăta 12-11 pentru formația României. Angola a continuat să preseze asupra fetelor antrenate de Tomas Ryde, iar în minutul 40, au obținut un avantaj de 5 goluri. Situația s-a repetat și în ultimele minute ale partidei, când Angola conducea cu 22-17. În cele din urmă, echipa considerată outsidera grupei s-a impus cu 23-19, luând o opțiune serioasă pentru calificarea în faza sferturilor.

Campioana mondială, Norvegia, nu a avut nici ea mai mult succes. Reprezentativa scandinavă a pierdut cu 28-31 în fața țării gazdă. Fosta adversară a României de la mondialul de anul trecut se va reîntâlni cu "tricolorele" abia în ultimul meci din grupe.

Într-un alt joc din Grupa A, Spania a învins cu 25-19 reprezentativa statului Muntenegru.

În cealaltă grupă, Suedia a câștigat meciul cu Argentina (31-21), Rusia a depășit formația Coreei de Sud (30-25), iar Olanda a pierdut la limită confruntarea cu Franța (14-18).

Pentru România, urmează o partidă cu selecționata Braziliei. "Tricolorele" au mai jucat cu această formație în optimele mondialului din Danemarca. Atunci, echipa pregătită de Ryde s-a impus cu 25-22. Întâlnirea cu țara gazdă va avea loc luni, de la ora 22.40. Va putea fi urmărită la TV pe TVR.

ROMÂNIA - ANGOLA 19-23 (9-11)

Locație: Future Arena, Rio de Janeiro

Au evoluat echipele:

România: Ionica Munteanu, Paula Ungureanu - Gabriella Szucs, Melinda Geiger (1 gol), Eliza Buceschi (1), Cristina Neagu (8), Aurelia Brădeanu (1), Gabriela Perianu, Valentina Ardean-Elisei (1), Oana Manea (1), Florina Chintoan (2), Patricia Vizitiu, Laura Chiper (4). Selecționer: Tomas Ryde.

Angola: Cristina Direito Branco, Teresa Patricia Almeida - Juliana Jose Machado (2), Lurdes Marcelina Monteiro (1), Natalia Maria Bernardo (3), Albertina Cruz Kassoma (2), Luisa Kiala (2), Azenaide Daniela Carlos (2), Wuta Waco Bige Dombaxi (2), Magda Alfredo Cazanga (3), Liliana da Silva Venancio, Janete Viegas dos Santos (1), Isabel Evelize W. Guialo (5). Selecționer: Filipe de Carvalho Cruz.

Arbitru: Koo, Lee (Coreea de Sud)