”U” e în 16-imile Cupei României. Dubla lui Goga a decis jocul cu Olimpia Satu Mare

Universitatea Cluj s-a calificat în 16-imile Cupei României. ”Alb-negrii” au trecut cu 2-0 de Olimpia Satu Mare (liga a doua), marți, pe Cluj Arena, în turul 4 al competiției.

Universitatea a avut nevoie de doar 13 minute pentru a deschide scorul. Dorin Goga (33 ani) a șutat puternic la vinclu din interiorul careului. Tot el putea face și 2-0. Răzvan Greu a executat un corner, mingea a ajuns la Goga, dar portarul oaspeților a fost la post (32).

6 minute mai târziu, veteranul ”Șepcilor roșii” s-a revanșat. Jucătorul crescut de ”U” Cluj a înscris cu capul din centrarea lui Denis Hordouan (38).

Scorul de pe tabelă a rămas neschimbat până la finalul jocului, iar trupa lui Adrian Falub merge în 16-imile Cupei României. ”Studenții” vor avea, astfel, șansa să întâlnească o formație din Liga 1. Meciurile din 16-imile Cupei se vor disputa în perioada 24-26 octombrie.

FC Universitatea Cluj - Olimpia Satu Mare 2-0 (2-0)

A marcat: Dorin Goga (13, 38)

"U" Cluj: Albuț - Takacs, Abrudan, Onicaș, Manu - Giurgiu (C), Micaș (86, Irimie) - Hordouan (55, Hațiegan), Greu, Goga - Lemac (70, Ursu). Antrenor: Adrian Falub

Olimpia: Suta - Vincze L, Hlinca, Munteanu, Copaci - Villand, Muntean, Bura - Achim, Lusamba, Vincze D. Antrenor: Zoltan Ritli

Stadion: Cluj Arena

Spectatori: 3.300