Video Victorie pentru Cluj! Simone Tempestini și Sergiu Itu au câștigat Raliul Maramureșului

| Foto: Napoca Rally Academy

Simone Tempestini a câştigat, pentru a doua oară în carieră, Raliul Maramureşului, etapa a treia a Campionatului Naţional de Raliuri.

Simone Tempestini, campionul naţional en titre, a câştigat Raliul Maramureşului, etapa a treia a Campionatului Naţional de Raliuri Betano, înregistrând încă o victorie, după succesul din urmă cu doi ani.

Echipajul Simone Tempestini/Sergiu Itu (Porsche 997 RGT) s-a impus cu timpul total de 01 h 12 min 05 sec 3/10, fiind urmat de Sebastian Barbu/Teodor-Gabriel Găină (Skoda Fabia Rally 2 E), la 50 sec 4/10.

Pe locul trei s-a poziționat tot un echipaj din Cluj - Bogdan Marişca/Sebastian Itu (Skoda Fabia Rally 2), la 55 sec 8/10 față de colegii lor, învingătorii Simone Tempestini/Sergiu Itu.

Echipajul Andrei Gîrtofan/Doru Vrajă (Skoda Fabia Rally 2) a încheiat pe poziţia a patra, la 58 sec 9/10, iar foştii liderii ai clasamentului CNRB, fraţii Norbert şi Francesca Maior (Peugeot 208 Rally 4), au terminat pe cinci, la 01 min 46 sec 9/10.

Tempestini, care anul trecut s-a clasat pe locul secund în Maramureş, este noul lider al clasamentului general al piloţilor.