Victorie zdrobitoare pentru ”Șepcile roșii” pe Cluj Arena. Lemac a ajuns la 21 goluri

”U” Cluj a trecut cu 11-0 de Arieșul Mihai Viteazu, sâmbătă, pe arena din Parcul Central, în etapa cu numărul 13 din Liga a IV-a.

”Studenții” au bifat a 11-a victorie din actuala stagiune de campionat și se distanțează la 6 puncte de locul secund, Olimpia Gherla. ”Șepcile roșii” au în acest moment 34 puncte și un golaveraj de 72-5. Arieșul Mihai Viteazu rămâne pe locul 13, cu 7 puncte și un golaveraj de 21-52.

BRIAN LEMAC A AJUNS LA 21 GOLURI

Atacantul de 21 ani a punctat de patru ori pentru ”alb-negri” în partida de sâmbătă. Primele trei goluri au venit în prima repriză (3, 7, 35). Pe lista marcatorilor și-a trecut numele și Paul Costea (8). Universitatea a intrat la cabine cu 5-0 după golul înscris de Fodor de la punctul cu var (41).

Spectacolul nu a lipsit nici în actul secund. Brian Lemac a driblat un apărător, a trecut și de portar și a trimis balonul în plasă din scăriță (67). 11 minute mai târziu, scorul a devenit 8-0 după golul lui Darius Hîmpea (78). Tabela avea să fie închisă de nou intratul Adrian Pintea, cu un hat-trick (82, 83, 87).

Golghtereul ”studenților”, Brian Lemac, a ajuns la cota 21 după ultimele reușite și se menține pe primul loc în clasamentul celor mai buni marcatori din Liga a IV-a. Etapa viitoare, ”U” Cluj va juca în deplasare cu Armenopolis Gherla. Pentru Arieșul Mihai Viteazu urmează duelul de acasă cu Tritenii de Jos.

FC UNIVERSITATEA CLUJ - ARIEȘUL MIHAI VITEAZU 11-0 (5-0)

Au marcat: Brian Lemac (3, 7, 35, 67), Dan Fodor (41 penalty), Paul Costea (8, 54), Darius Hîmpea (78), Adrian Pintea (82, 83, 87)

"U" Cluj (4-2-3-1): Man - Fizeșan, Abrudan, Irimie, Manu - Giurgiu (C), Fodor (Pașca 70) - Costea (Pop Solovăstru 64), Bercea (Hațiegan 64), Hîmpea - Lemac (Pintea 77)

Rezerve: Pop - Morar, Pașca, Kilin, Pop Solovăstru, Hațiegan, Pintea

Antrenor: Marius Popescu

Arieșul Mihai Viteazul (4-4-2): Ionele - Boboia, Tolomeiu, Mărginean, Kolozsi - Perde, Vesan, Crișan, Ignat - Moldovan, Sadaguschi

Rezerve: Ghib, Pintilescu, Varga, Linca, Ciurea

Antrenor: Lucian Roșu