Unde pleacă românii în străinătate, faza pe județe. Preferințele clujenilor te vor surprinde
- Scris de Ziua de Cluj
- azi, 13:10
- Life
- Ascultă știrea
Românii aleg destinațiile de emigrat în funcție de regiune, arată analiza Institutului Național de Statistică (INS).
Preferințele diferă semnificativ de la județ la județ:
Situația pe județe:
- Transilvania și Banat: Majoritatea românilor pleacă spre Germania, județele cu populație maghiară mai numeroasă, cum este Harghita, preferând însă Ungaria. În Covasna, românii au mers mai întâi în Germania, apoi în Ungaria și Italia.
- Moldova: Italia este țara preferată în județele Botoșani, Suceava, Neamț, Iași, Galați, Bacău și Vrancea. Aceeași tendință se menține și în Tulcea, Buzău și Brăila.
- Sudul României: Spania conduce preferințele, în special pentru cei din Olt, Teleorman și Călărași.
Potrivit datelor INS, românii temporar plecați în străinătate se distribuie astfel:
- Italia – 27,1%
- Spania – 14,4%
- Marea Britanie – 10,6%
- Germania – 9,2%
- Alte țări – 7%
- Republica Moldova – 6,7%
- Franța – 3,6%
- Ungaria – 3,2%
- SUA – 2,1%
- Belgia – 2%
Conform datelor, clujenii preferă să plece în Spania, Germania și Marea Britanie. Motivele principale pentru plecare sunt venituri mai bune și oportunități profesionale, dar și reîntregirea familiei.

Studiile arată că românii din diaspora mențin legătura cu țara: 68% trimit bani acasă, în special părinților (39%), copiilor (23%) sau partenerului (23%). În plus, 38% intenționează să se întoarcă în România în următorii 5-6 ani, fie pentru a-și deschide o afacere, a îngriji o persoană apropiată sau a strânge bani pentru un bun de valoare, informează G4media.











