"Feroviarii" smulg doar un punct cu Mediaşul. CFR - Gaz Metan 1-1

Înaintea acestui joc, elevii lui Vasile Miriuţă aveau şase puncte din confruntările cu Steaua (2-1) şi FC Voluntari (5-0).

CFR Cluj a terminat la egalitate, luni, partida de acasă cu Gaz Metan Mediaş, scor 1-1, în etapa cu numărul 10 din campionatul intern.

Înaintea acestui joc, elevii lui Vasile Miriuţă aveau două victorii consecutive la activ. "Feroviarii" au învins Steaua (2-1) şi FC Voluntari (5-0).

UN START ECHILIBRAT

Prima ocazie a întâlnirii din Gruia a survenit în minutul 4, când Andrei Tînc a trimis cu capul în braţele lui Pleşca. Reacţia Gazului a venit 5 minute mai târziu, la lovitura de cap a lui Gavra care a ocolit milimetric poarta lui Mînca.

În minutul 28, Llullaku a trimis peste buturile clujenilor din lovitură liberă. Către finalul primei părţi, Cristi Bud (`36) şi Juan Carlos Ruiz (`40) au ratat alte două mari ocazii de gol.

LLULLAKU DESCHIDE SCORUL

Medieşenii au intrat la cabine în avantaj, după golul înscris de Azdren Llullaku (`45). Mijlocaşul albanez a fructificat o centrare primită de la Valentin Creţu.

Oaspeţii îşi puteau dublă avantajul în minutul 57, la şutul lui Cristea. Goalkeeperul "feroviarilor" a fost, însă, la post.

HENŢUL LUI TRTOVAC ŞI PENALTY-UL LUI NASCIMENTO

Două minute mai târziu, CFR a beneficiat de un 11 metri după henţul lui Trtovac. Lovitură de pedeapsă a fost transformată fără probleme de Filipe Nascimento.

La scurt timp de la intrarea pe teren, Billel Omrani (`63) l-a încercat pe Răzvan Pleşca cu un şut din 7 metri. "Vişiniii" au ratat alte două şanse de a înscrie prin Laurenţiu Rus (`76) şi Ionuţ Larie (`79).

În minutul 83, Alexandru Păun a trimis din 16 metri în braţele lui Pleşca. Ultima ocazie notabilă a partidei a fost semnată de Bryan Nouvier (`90), francezul ratând milimetric contactul cu poartă adversă.

La capătul acestui rezultat, CFR Cluj acumulează 11 puncte şi se clasează pe locul 9. De partea cealaltă, medieşenii strâng 13 puncte şi se află pe locul 8.

Pentru clujeni, urmează o deplasare la Târgu-Mureş. La rândul ei, Gaz Metan va evolua acasă cu FC Voluntari. Programul celor două meciuri vor fi stabilite în perioada următoare.

CFR 1907 CLUJ - GAZ METAN MEDIAŞ 1-1 (0-1)

Locaţie: Stadion Dr. Constantin Rădulescu, Cluj-Napoca

CFR 1907 Cluj (4-2-3-1): Mihai Mincă - Andrei Tînc (Chiriţă `46), Ionuţ Larie, Răzvan Horj, Andrei Peteleu - Rus, Nascimento - Sorsa (Păun `70), Juan Carlos Ruiz (Omrani `46), Nouvier - Bud

Rezerve: Marc, Mureşan, Ene, Păun, Neagu, Omrani, Chiriţă

Antrenor: Vasile Miriuţă

Gaz Metan Mediaş (4-2-3-1): Răzvan Pleşca - Creţu, Trtovac, Buzean, Rugasevic - Cristea, Danci - Roberto Romeo, Bic (Munteanu `64), Llullaku(Axente `85) - Cristian Gavra (Eric `75)

Rezerve: Marinescu, Stancu, Ciprian Petre, Olaru, Munteanu, Eric, Axente

Antrenor: Cristi Pustai

Cartonaşe galbene: Cristi Bud (min. 38), Rus (min. 68)/ Pleşca (min. 80), Trtovac (min. 84), Buzean (min. 89)

Au marcat: Llullaku (min. 45)/ Filipe Nascimento (min. 59, penalty)

Brigada de arbitri: Marian Balaci (centru), Marius Nicoară şi Andrei Constantinescu (tuşa), Robert Dumitru (arbitru de rezervă)