Judoka din Cluj, medaliată cu argint la Capionatele Mondiale de la Astana

Judoka Universităţii Cluj Corina Căprioriu a obţinut medalia de argint la categoria 57 kg la Campionatul Mondial de Judo pentru seniori de la Astana, Kazahstan.

Căprioriu a trecut în calificări pe rând de Bellorin Concepcion (Spania) şi Durbach Manon (Luxemburg), ambele meciuri fiind câştigate prin Ippon.

În sferturile de finală, judoka universitară a câştigat în faţa unguroaicei Hedvig Karakas, în semifinală s-a impus în faţa canadiencei Beauchemin-Pinard Catherine, însă a pierdut medalia de aur în faţa sportivei Kaori Matsumoto, din Japonia, informează site-ul universităţii.

Născută în 18 iulie 1986 în Lugoj, Corina Căprioriu a reușit să obțină medalia de argint la a XXX-a ediție a Jocurilor Olimpice, la categoria sa competițională, de 57 kg.

Sportiva deține numeroase titluri de campion și vice-campion în diverse campionate mondiale și europene. În afară de performanța ei de la Jocurile Olimpice, a câștigat și medalia de bronz la Campionatul Mondial de Judo de la Paris din 2011.